Menu Zavřít

Jako v nejtěžší rozvojovce

18. 7. 2003
Autor: Euro.cz

Je v pořádku, že ministrům platily pobyt ve Varech státem kontrolované firmy?

Je v pořádku, že si čeští ministři nechali uhradit pobyt na filmovém festivalu v Karlových Varech od velkých, státem kontrolovaných firem?

FIN25

  • ano 13,7 %
  • ne 82,1 %
  • nevím, nemám názor 4,2 %

Nestoudné, nepřijatelné, nemravné a skandální. Slovy opovržení tentokrát manažeři v pravidelné anketě týdeníku EURO nešetřili. Důvod byl přitom zdánlivě nevinný: návštěva některých českých ministrů na filmovém festivalu. To by si ovšem nesměli nechat svůj pobyt v Karlových Varech uhradit od státem kontrolovaných firem.
„Nikdy nepřijímejte pozornosti, dary nebo služby, které by mohly byť jen vzbudit zdání konfliktu zájmů. Nikdy z pohledu možného konfliktu zájmů neoddělujte soukromé a oficiální akce, tento argument naopak většinou zdání potvrdí,“ nastínil jeden z respondentů, nad čím se měli ministři zamyslet, než pozvání přijali. Svou odpovědí se tak vydal směrem, kterým uvažovala čtyřpětinová většina manažerů. „Je zcela nepřijatelné, aby takové akce hradil členům vlády kdokoli, avšak nechat si pobyt zaplatit státem vlastněnou firmou, která navíc patří do ministrem řízeného resortu, je skutečně skandální!“ rozčílil se jiný ředitel.
Přestože dotazovaní chování politiků odsoudili, překvapeni aférou příliš nebyli. Téměř každý z nich ji totiž považoval jen za další doklad nadměrné korupce v České republice. „Takové jednání odpovídá velice chabému smyslu pro konflikt zájmů a firemní kulturu v Čechách obecně na všech úrovních,“ upozornil jeden z účastníků ankety a podělil se o svou představu správného jednání v podobné situaci, „Vzpomínám si, že mě překvapilo, když v roce 1998 přijel na soukromou návštěvu prezident naší korporace. Přestože věnoval ze tří dnů strávených v Praze jeden den rozhovorům s partnery a tiskem, požádal mě o podrobné vyúčtování nákladů souvisejících s jeho návštěvou, které hradila naše firma. Ty pak ze svého soukromého účtu uhradil.“
Ani další ze šéfů se kritice zástupců občanů nevyhnul, pozastavil ale i nad přístupem sponzorujících společností: „Je to nestoudné a ministry neomluví ani to, že to bylo napříč politickým spektrem. Dokud se takhle budou politici chovat, bude korupce v české kotlině bujet jako plevel dál. Opět prokázali, že morálka je to poslední, na čem jim záleží. Zasluhují žalobu za zneužívání postavení při správě státního majetku. Hanba je rovněž na štítech soukromých firem, které jim pobyt platily… Vlezdoprdelkové nevymřeli.“ Žaloba by měla mířit podle jiného manažera hlavně do firem, které pozvánky vystavily: „Je to jen další ukázka zvrácené morálky a bezbřehé korupce, jež nás obklopuje a která každému už připadá normální. Úředník, který cokoliv přijme od soukromého subjektu, by měl být automaticky považován za zkorumpovaného. A pokud úředníka korumpuje dokonce státní podnik, pak by jeho management měl být okamžitě stíhán pro porušení povinností při správě cizího majetku. Státní podnik patří státu, stát je výsledkem společné vůle všech jeho občanů, majetek státu je majetkem všech občanů. Management státního podniku má tento majetek spravovat ve prospěch občanů, a ne si za něj kupovat přízeň u politiků, kterým titíž občané svěřili do rukou správu věcí svých.“
Někteří z respondentů poukázali na to, že pro Českou republiku nejsou takové výstřelky dobrou reklamou s ohledem na vstup do Evropské unie. „Žádný z ministrů není tak závažným sociálním případem, aby si musel nechat platit lístky do kina a šatnu na účet státního podniku… Státní podnik netahá tímto způsobem peníze ze své kapsy, tahá je totiž z peněz daňových poplatníků. Sečteno a podtrženo, jdeme do Evropy a naši ministři se stále chovají jako v nejtěžší rozvojovce. Co si asi musí lidé v Evropské unii myslet o občanech této země, když ani naši ministři nemají úroveň,“ prohlásil jeden odpovídající.
Našlo se i pár ředitelů, kterým na ministerské návštěvě Karlových Varů nepřipadalo nic nepřípadného: „Nebude-li festival podporován osobní účastí členů vlády a Parlamentu, společnosti - a to asi všechny - z něj odejdou. Je-li někdo pozván městem či nadací Film Festival Karlovy Vary, tak je to koneckonců také z peněz sponzorů. Výsledkem bude, že politici budou zváni nadací, a ne společnostmi. Dotáhneme-li vše do úplné absurdity, znamená to, že když sněmovna uvolnila dvacet milionů korun, že politici si zaplatili jako poslanci týden na festivalu? Jedná se o pokrytectví, nic více a nic méně. Chce-li někdo někoho ovlivňovat, nepotřebuje na to festival. Celá story vytvořená MF Dnes jako mediálního partnera, který využívá plných výhod ze strany pořadatelů, vypovídá o charakteru některých novinářů.“

Odpovídalo 95 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?