Menu Zavřít

Jako za války. Americká vláda žádá íránský lid, aby s ní sdílel informace o koronaviru

20. 3. 2020
Autor: Shutterstock

Kvůli dlouhodobě napjatým vztahům mezi Washingtonem a Teheránem nemá americká vláda k dispozici dostatečné množství informací ohledně šířícího se koronaviru, jež tuto blízkovýchodní zemi v posledních týdnech zcela ochromil. Aby nastalou situaci změnila, snaží se administrativa Donalda Trumpa přimět ke spolupráci rovnou tamní lid. A to prostřednictvím speciálně zašifrované aplikace a dotazníku na twitteru.

Ve čtvrtek evidoval Írán podle dostupných statistik 18 407 lidí nakažených koronavirem a celkem 1284 úmrtí. Z globálního hlediska mu tak patří nelichotivá třetí příčka. Hůře na tom je už jen Itálie a pevninská Čína, odkud se nákaza na přelomu roku rozšířila do zbytku světa.

„Je to íránský Černobyl,“ cituje CNN jednoho nejmenovaného pracovníka amerického ministerstva zahraničí. Právě sociální sítě a podobné nástroje jsou podle něj jediným způsobem, jak lze v tuto chvíli obejít tamní režim a dostat se k tolik potřebným informacím.

Podobné praktiky vláda Spojených států amerických využila již během loňska, kdy zemí zmítaly rozsáhlé nepokoje, jež byly projevem odporu vůči hlavním představitelům státu v čele s prezidentem Hasanem Rúháním.

Pomoc, nebo propaganda?

Obě strany spolu komunikují prostřednictvím aplikace Telegram, která díky takzvanému koncovému šifrování umožňuje zajištění přenosu dat proti odposlechu ze strany správce celého kanálu. Tato „appka“ je v Íránu velmi populární a Američanům se jejím prostřednictvím podařilo od loňského roku získat již na 130 tisíc odpovědí.

A zatímco v roce 2019 se většina dotazů týkala
především aktuální politické situace v zemi, nyní je hlavní pozornost
věnována hrozbě neustále se šířícího koronaviru. Výhody přitom mají být
oboustranné.


Ten svetr si nesvlíkej. Česko objevilo nečekaného vůdce pro těžké časy


„Zpráva, kterou posíláme, je, že chceme znát vaše ‚storíčka‘ a videa. Chceme vidět, co se děje, a budeme je s vámi sdílet, protože íránský režim vám to na vaše vlastní oči vidět nedovolí,“ nabádá nejmenovaný vládní úředník.

Hlavním smyslem tohoto komunikačního kanálu je ukázat Íráncům, že Amerika není ve skutečnosti jejich nepřítelem, jak se možná může zásluhou režimu zdát. Všechny sankce, které Bílý dům po loňském odstoupení od jaderné dohody na Teherán uvalil, cílily především na tamní vládu, nikoliv na prostý lid, zdůrazňuje.

Válka slov

Právě koronavirus je přitom posledním z řady témat, která mezi oběma stranami vyvolala rozsáhlou slovní přestřelku. Írán totiž podle CNN obviňuje Američany z ekonomického terorismu, v důsledku něhož se jeho lidem nedostává léků, které by pomohly šíření této nákazy zamezit. Něco takového ale americký ministr zahraničí Mike Pompeo razantně odmítl. Washington se podle něj snažil Teheránu pomoci, ten to ale údajně odmítnul.

Během úterka se pak Pompeo nechal slyšet, že Rúhání a další lídři země „lhali ohledně wuhanského viru celé týdny." Iránské vedení se snaží tímto způsobem pouze a jen vyhnout v těchto těžkých chvílích vlastní zodpovědnosti, neboť je hrubě neschopné, dodal americký ministr.

bitcoin_skoleni

Zdroj: www.cnn.com

  • Našli jste v článku chybu?