Menu Zavřít

Jáma v insolvenci

10. 4. 2017
Autor: Euro.cz

Projekt obřího plynového zásobníku skončil s dluhy téměř 190 milionů. Není to naše vina, říká majitel firmy Ladislav Dráb

Projekt velkokapacitního plynového zásobníku v uranových dolech v Dolní Rožínce míří k definitivnímu konci. Rezervoár s kapacitou 180 milionů metrů krychlových kilometr pod zemí se rozhodli vybudovat dva zakladatelé skupiny CE Group - Ladislav Dráb a Eduard Pálka.

Průzkumné práce začaly v létě roku 2010 a podle plánů měl být obří zásobník hotový v roce 2018. Ani se však nezačalo stavět. Čtyřmiliardový projekt narazil při shánění financí. Investor - jedna z dceřiných společností CE Group - GSCeP - se v roce 2015 dostal do potíží a státní podnik Diamo a Metrostav, které se podílely na průzkumných pracích, firmu poslaly do insolvence.

Řízení, v němž bylo věřitelům přiznáno přes 188 milionů korun dluhů, se vleče. Soud by měl opět zasednout příští týden. Společnost GSCeP Diamu dnes už oficiálně dluží přes 106 milionů korun, Metrostavu dalších 82 milionů.

Do řízení se přihlásily i dvě Drábovy a Pálkovy společnosti, které měly na projekt zásobníku GSCeP půjčovat peníze.

Správce ale pohledávku ve výši 235 milionů za Českou plynárenskou a 12 milionů za Českou energií neuznal. „Hlasovací práva byla přiznána pouze firmám Diamo a Metrostav, které byly zvoleny do věřitelského výboru“ potvrdila Pavlína Sachová z Diama.

Podvedli nás

Šéf energetické skupiny Ladislav Dráb namítá, že nejde o žádný podfuk. Firma prý zaplatila za průzkum přes 150 milionů korun. Pokračování projektu pak bylo spojeno se vstupem strategického partnera, který měl GSCeP pomoci splatit vzniklé dluhy.

Podle insolvenčního rejstříku šlo o společnost Linefin. V lednu 2016 pak byla uzavřena smlouva o půjčce s tím, že Linefin měl GSCeP poskytnout deset milionů eur.

Po GSCeP Linefin naopak požadoval protiplnění ve výši 222 tisíc eur a šest milionů korun. „Složili jsme zálohy, v lednu 2016 nám řekli, že jsou peníze připravené a všechno je hotové. Ale to se už nestalo“tvrdí Dráb.

Jeho firma proto podle insolvenčního rejstříku Linefin vyzvala k naplnění dohody, bezúspěšně. Proto na Linefin podali vloni v březnu trestní oznámení, protože jim dluží. Případu se ujala policie, zatím bez konečného výsledku vyšetřování.

Dráb dnes tvrdí, že jeho společnost chtěla sama provést a financovat pouze průzkum, pro realizaci díla hledala bonitního partnera. „Investoryjsem samozřejmě hledal. Ten průzkum stál celkově 220 milionů korun a my jsme to nedokázali zaplatit, protože jsme nezískali už zmiňované financování“ přibližuje Dráb.

Nyní připouští, že se financování zásobníku skutečně nepovedlo. „Ale pořád na tom děláme. Víme, že když do konce prázdnin investora neseženeme, začne Diamo ten zásobník zavírat“ pokračuje Dráb. Státní podnik se kvůli probíhajícímu insolvenčnímu řízení nechce k případu vyjadřovat.

Dluh vůči Metrostavu pak podle Drába vznikl jinou cestou, společnost měla eminentní zájem zásobník stavět, v projektu proto zpočátku vystupovala jako poradce. „Řekli nám: Ten zásobník s vámi chceme dělat, tady máte 40 milionů korun a my v tom budeme s vámi figurovat. Obdržené prostředky jsme investovali a Metrostav nám asi po dvou letech bez udání důvodu řekl: My už v tom nechceme být, chceme vrátit peníze,“ tvrdí Dráb bez bližších podrobností.

„Vzhledem ktomu, že ve věci zásobníku plynu probíhají insolvenční a další řízení, nemůžeme a nebudeme se k věci vyjadřovat“ zareagoval mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Optimista až do konce

Proč se do insolvence přihlásily i další Drábovy firmy, jejichž požadavky správce zamítl, vysvětluje Dráb následovně: „My jsme do toho ty peníze fyzicky dali. Kdyby se to prodalo, můžou z toho být vyplaceni všichni, proto jsme pohledávky přihlásili.“ Je však nadále optimistou a je přesvědčený, že se do konce prázdnin podaří najít investora, který by pomohl zásobník dobudovat.

Čím si tedy Dráb zdůvodňuje, že se projekt dostal do stadia těsně před krachem? „Situace v energetice se vyvíjí každou chvílí, je těžké předvídat. Trh se za posledních pár let strašně změnil,“ tvrdí. •

bitcoin_skoleni

Složili jsme zálohy, v lednu 2016 nám řekli, že jsou peníze připravené. Ale to se už nestalo.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?