Menu Zavřít

Jan Bureš: Ohrané řecké letní hity

27. 5. 2015
Autor: čtk/ap

Psát můžete o tématech nových, starých nebo ohraných. Řecko už se do této jednoduché klasifikace snad ani nevejde. Připomíná píseň s nekonečně dlouhým refrénem, který se ale točí stále rychleji a rychleji dokola. Až si nakonec všichni okolo včetně klíčových politiků začínají přát a myslet na jediné: Kdy už to někdo konečně vypne?

Takový okamžik se podle řady novinových titulků právě blíží. Řecko asi již v červnu nesežene peníze na pravidelné splátky pro MMF. Řecký centrální rozpočet se sice překvapivě vyvíjí příznivě.

A to navzdory skutečnosti, že řecká ekonomika znovu sklouzla do recese. Je to ale do velké míry důsledek odložených nákupů, pozdržených plateb dodavatelům a odsátí peněz z nemocnic, univerzit a částečně i z regionálních vlád.

Pokud se Atény brzy nedohodnou na reformách a neseženou peníze, může ECB v dohledné době výrazně eskalovat napětí v řeckém finančním sektoru

Přesto státní kasa vysychá. Řekové v květnu splatili úvěr MMF jen díky tomu, že vytáhli peníze z rezerv, které měli u fondu uložené. V červnu mohou ještě sehnat peníze na splátku na začátku měsíce (300 milionů eur), na splátky uprostřed června (další 1,2 miliardy) budou bez pomoci mít jen těžko.

Dohoda nad reformami uvolňujícími peníze je přitom v nedohlednu a pro radikální část hnutí Syriza je kompromis s věřiteli sprostým slovem. Otázkou ale je, co by neschopnost splatit peníze MMF doopravdy změnila? S jistotou lze říci, že by nevypnula řeckou písničku. Ba naopak, refrén by se ještě zrychlil, zesílil a Řecko by opět zaplnilo titulní stránky novin.

Prst na spoušti

Ratingové agentury by hned nevyhlásily bankrot Řecka. Rozhodující je pro ně, zda Řekové splácí soukromým věřitelům. I MMF by nejprve pouze zasílal varovné dopisy a mohlo by trvat měsíce, než by výkonný výbor přijal usnesení, že Řekové neplní závazky. Až pak by šlo do tuhého a jak MMF, tak i ostatní věřitelé by mohli teoreticky požadovat okamžité splacení všech svých řeckých pohledávek.

Ještě daleko dříve ale bude mít prst na spoušti Evropská centrální banka. Řecký bankovní sektor kriticky závisí na eurech ze záchranného programu ECB. V něm řecké banky ručí za poskytnuté úvěry od ECB zpravidla dluhopisy řecké vlády. Pokud Řekové přestanou platit MMF, může se ECB lehce rozhodnout přestat akceptovat řecké dluhopisy jako zástavu.

Penězovod z ECB jednoduše vyschne. A Řecko by pravděpodobně bylo odsouzeno k zavedení kapitálových kontrol a dlouhodobějších bankovních prázdnin. Řecké banky by navíc mohly mít problém i s nedostatkem kapitálu, protože jeho značnou část tvoří odložené daňové pohledávky vůči řecké vládě. A i zde bude záležet na posouzení bankovního dohledu, tedy primárně ECB.

Pokud se Atény brzy nedohodnou na reformách a neseženou peníze, může ECB v dohledné době výrazně eskalovat napětí v řeckém finančním sektoru. Řekové se tak ocitnou jednou nohou mimo eurozónu. Že by jim alespoň to pomohlo smířit se s nutností reforem?

Autor je hlavním ekonomem Ery


Čtěte také:

William White: Bankám zaplatí ztráty řečtí taxikáři a němečtí daňoví poplatníci

Řecku se krátí čas, krach mu ale ani po nesplacení závazků prý nehrozí

bitcoin_skoleni

MMF odmítl rozpočtové plány Řecka. Počítají totiž s dalším růstem dluhu

Došly peníze. Řecko přestává splácet závazky Měnovému fondu

  • Našli jste v článku chybu?