V USA příští týden odstartuje výsledkové období za poslední čtvrtletí roku 2014. Co můžeme očekávat? Akciové indexy se pohybují blízko lokálních nebo historických maxim. Na začátku nového roku přišla u indexu S&P 500 téměř pětiprocentní korekce předchozího růstu. To je ale před zveřejněním výsledků obvyklé. Minulý rok to bylo podobné.
Indexy uzavíraly rok 2013 na ročních maximech, poté před výsledkovou sezonou lehce oslabily a v průběhu měsíce ledna opět vzrostly a dostaly se téměř šest procent nad úroveň ze závěru roku 2013.
Letos tedy indexy ztratily už téměř pět procent proti maximům roku 2014, ale také už velkou část ztrát získaly zpět.
To vše se odehrálo v průběhu několika málo obchodních dnů. Pokud se zaměříme na očekávání a ohodnocení titulů zařazených v indexu S&P 500, čeká se u nich pro letošní rok více než desetiprocentní růst zisků a devítiprocentní růst vyplácených dividend. To vše při růstu tržeb o zhruba 3,5 procenta.
Ukazatel P/E, který poměřuje jeho bodovou hodnotu (P) k dolarové hodnotě generovaného zisku na akcii všech společností zařazených v indexu S&P 500 (E), nyní dosahuje 18,25. Při očekávaném růstu zisku a předpokladu stávající bodové úrovně indexu S&P 500 (8. ledna 2015 – 2062 bodů) klesne hodnota P/E na 16,5. V posledních třech letech přitom tento ukazatel dosahoval v průměru 15,90 – maximum 18,50 zaznamenal v závěru roku 2014, minimum okolo třinácti v červnu 2012). Historicky průměrná hodnota ukazatele dosahuje 16,3.
Z uvedeného můžeme konstatovat, že ocenění společností se pohybuje spíše na horní hranici a pro růst akcií bude třeba naplnění ziskových očekávání i důvěra investorů v pozitivní ekonomické prostředí a vývoj. Na současných hodnotách indexu S&P 500 ale mohou být tato očekávání relativně riziková.
Z rubriky Z Parketu čtěte také:
Jan Vejmělek: Dolar jede na vítězné vlně