Menu Zavřít

Jan Kovalovský: Bezpečný přístav nebo riziko v roce 2016?

29. 12. 2015
Autor: Pinkas Martin/Euro

Několik dní zbývá do konce velmi volatilního roku 2015, který neminula ani černá labuť ze Švýcarské konfederace. Fed na svém posledním zasedání v minulém týdnu splnil očekávání a poprvé od roku 2006 zpřísnil měnovou politiku. Tato významná událost bude pravděpodobně pro investory tou poslední v tomto roce. Co můžeme očekávat v roce 2016?

Zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů dodalo americké měně dostatek energie. Silný dolar bude vyvíjet tlak na komodity a těžební společnosti, které mají náklady na těžbu a prodej vázaný na americký dolar. Drahé kovy tedy nemusí být tím bezpečným přístavem tak, jak tomu bylo v minulosti.

Silný dolar bude také nabádat akciové investory, aby přesunuly svá aktiva z akcií do dluhopisového trhu, který je po utažení měnové politiky Fedu lákavou alternativou minimálně z pohledu diverzifikace portfolia.

Vývoj německého akciového indexu DAX

Porovnáme-li si akciové indexy v Evropě a USA, vidíme, že investoři v zámoří mají svá aktiva v silně překoupeném pásmu. V Evropě je situace o něco lepší poté, co evropské indexy sestoupily z maxim výrazněji v porovnání s indexy v USA. Evropská aktiva by tak měla být v následujícím roce méně riziková v porovnání s aktivy v USA i také díky prodloužení uvolněné měnové politiky ECB.

Vývoj amerického akciového indexu Dow Jones

Evropským akciím by mohl v příštím roce dále nahrávat i silný dolar neboli slabé euro, které výrazně pomáhá evropským exportérům. V tomto roce dokázali ze slabého eura nejvíce těžit velmi pro exportně zaměření němečtí producenti, kteří by svými výsledky mohli dále táhnout i celou německou ekonomiku.

Autor je vedoucí Patria Forex


Čtěte také:

FIN25

Nejvýnosnější akcie roku 2015? Ty jamajské se zhodnotily o 90 procent

Trhy v roce 2015: Bondy na výsluní, akcie na svém, komodity ve stínu

  • Našli jste v článku chybu?