Pokud se podíváme na pokles ceny zlata v delším období, všimneme si silného nárazníku při úrovni 1200 dolarů za troyskou unci. Pokles ceny přešel v pohyb stranou neboli v konsolidaci. K narušení setrvalého poklesu přispěly pravděpodobně těžební náklady, které se u většiny těžebních společností pohybují právě v blízkosti 1200 dolarů za unci.
Aby těžaři udrželi cenu zlata nad těžebními náklady, modifikují těžební kvóty. Tím přímo ovlivňují cenu zlata, ale také narušují vzájemnou korelaci zlata, dolaru a kapitálových trhů. Zlato vnímané jako bezpečný přístav již tak výrazně nereaguje na výprodeje na kapitálových trzích a také nedorovnává svoji cenu s posilujícím nebo oslabujícím dolarem.
Dlouhodobější konsolidace ceny zlata v rozpětí 1170–1300 dolarů za troyskou unci při oslabení korelační vazby lze využít ke vstupům do krátkých, nebo také do dlouhých pozic. Vstup do pozice by se tak mohl časovat právě na dosažení jedné z hodnot.
Například při poklesu ceny k 1170 dolarům by investor nakoupil fyzické zlato a následně po dosažení nebo přiblížení k hodnotě 1300 dolarů pozici uzavřel prodejem. V případě spekulace na pokles ceny není možné využít zlato fyzické, ale je třeba sáhnout po investičních certifikátech, které s poklesem ceny zlata zvyšují svoji hodnotu. Stejně tak pokud tento 11procentní pohyb z 1170 na 1300 dolarů za unci není pro některé investory dostatečně zajímavý, je možné využít pákových investičních nástrojů, které s větší mírou rizika mohou zhodnotit kapitál o více než 500 procent.
Autor je vedoucí Patria Forexu
Z parketu čtěte také:
Martin Novotný: Řecko na houpačce