Menu Zavřít

Jan Kovalovský: Těžit, nebo netěžit?

27. 11. 2014
Autor: Redakce

Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) čeká na dnešním zasedání ve Vídni souboj mezi Saúdskou Arábií a státy kartelu, kterým se nelíbí nízká cena ropy. Cena komodity se po výrazném poklesu stabilizovala na hodnotě 75 dolarů za barel a rozhodnutí OPEC určí, zda bude pokračovat v klesajícím trendu, nebo zda zkoriguje své více než 30procentní ztráty.

Karty jsou rozdané. Nízkou cenu ropy ovlivňují vysoké těžební kvóty Saúdské Arábie a silný dolar. Saúdská Arábie má díky své velikosti, levné produkci a rezervním kapacitám všechny trumfy v ruce pro udržení cenové hladiny.

Nízkou cenou se snaží zatlačit do kouta konkurenty, kteří komoditu těží z břidlic a písků, roli hrají i nepřátelské vztahy s Íránem. A nezapomínejme ani na řekněme „malou dohodu“ mezi Saúdskou Arábií a USA.

Ta může být odvetnou akcí vůči Rusku. V případě Spojených států za Ukrajinu, v případě Rijádu za obsazení části ropného trhu před několika lety.

Nízké ceny ropy ale nevyhovují všem zemím OPEC. Ekvádor, Venezuela, Írán či Libye před zasedáním vyjadřují nespokojenost. Jejich ekonomiky totiž chřadnou. Co tedy můžeme očekávat? Saúdská Arábie ze svých pozic neustoupí a bude se snažit cenu ropy minimálně slovně stabilizovat na současných úrovních.

Autor je analytikem Patria Forex


Čtěte také:

Cena ropy dál klesá, Moskva a Rijád se nedohodly na snížení těžby

bitcoin_skoleni

Sankce působí Rusku škody za 40 miliard dolarů, levná ropa ještě větší

Cena ropy Brent spadla po čtyřech letech pod 80 dolarů

  • Našli jste v článku chybu?