Podnikání finské Nokie a do jisté míry i francouzského Alcatelu v oblasti mobilních telefonů velkolepě odrovnaly americké firmy Apple a Google. Dnes už se obě evropské společnosti soustředí téměř výhradně na byznys kolem technologií, na nichž běhají mobilní sítě. Ani tam to ovšem není žádná velká hitparáda.
Nokia i AlcatelLucent jsou v tomto ohledu poměrně stabilizované, mají ovšem pouze omezený výhled na zázračný růst. Zhoubnou roli Googlu a Applu v této branži převzal čínský Huawei, na jehož produktech například v Česku běží drtivá část sítí. Nebýt stále silného švédského Ericssonu (u nás hraje malou roli), Evropa už by mobilní boj projela i v případě sítí.
Je dost smutné sledovat, jak se karta obrací. Huawei dříve k mobilním operátorům pronikal díky velice příznivým cenám, za něž nabízel jakous takous kvalitu. Číňané neměli problém podstřelovat ceny a jít tak nízko, aby evropská konkurence neměla šanci. Dnes Huawei v Evropě staví výzkumná a vývojová centra a za nejlevnější variantu jej rozhodně považovat nelze. Například česká venkovní LTE síť O2 funguje na technologiích od Nokie, která dokázala jít s cenou níže.
Jiná cesta
To, že se Nokia a Alcatel-Lucent dohodly o spojení, je jen důsledek několikaletého vývoje. Otázkou každopádně je, jestli takové spojení k něčemu bude. Nabídka by se v mnoha případech duplikovala a spojení automaticky neznamená dvakrát větší firmu s dvakrát větším dosahem.
Evropa na to musí jít jinudy. Ericssonu se daří na některých velkých trzích vyhrávat zakázky, ale boj o LTE sítě už bude pomalu končit. Zhruba od roku 2020 by se mělo začít řešit takzvané 5G. To je standard, který dnes ještě neexistuje. A rozhodně by bylo dobré, kdyby to byl právě starý kontinent, který jej definuje.
Podobně jako se mu to povedlo před lety v případě GSM. Důležité bude také dělat něco nad rámec samotných sítí. Ty budou čím dál více sloužit k přenosu multimediálního obsahu, který musí být někde zpracováván a odbavován. Výrobci síťových prvků tak mají šanci vyvíjet další podpůrné technologie a ne pouze dodávat „komoditu“, u níž se agresivně soutěží s cenami.
Přijde čas datových dálnic
Je otázkou času, kdy se z mobilních sítí stanou skutečné datové dálnice, díky nimž se do hry zapojí chytré automobily, internet věcí a podobné trendy. Starý kontinent v tomto ohledu stále ještě má hromadu silných aktiv, z nichž může těžit. Zdejší automobilky musí zapracovat na tom, aby jejich auta byla chytřejší než ta, která chystá třeba Google. Musejí postupovat rychle, otevřeně a ve spolupráci právě s výrobci telekomunikačních zařízení.
Bohužel současný digitální eurokomisař Günther Oettinger chce toho všeho dosáhnout hlavně protekcionismem a omezováním zahraniční konkurence na evropských trzích. Možná to myslí dobře. To ale i Marcel Chládek s protežováním učňovských oborů.
Čtěte také:
Vznikne telekomunikační obr? Nokia jedná o převzetí Alcatel-Lucent