Znáte slovo hackathon? Vzniklo před pár lety v prostředí zejména mladých softwarových vývojářů, kteří se na víkend zavřou v jedné místnosti, konzumují pizzu a palety energetických nápojů a snaží se přijít na kloub různým technologickým problémům. Na hackathonech byly položeny základy mnoha nadějných firem, staly se podhoubím inovací a z dříve undergroundové záležitosti se stal hlavní proud. Hackathony pořádají IT firmy místo tradičních teambuildingů, fenomén bují po celém světě.
S hackathonem do Prahy nedávno dorazil i Microsoft. Pro společnosti jeho typu znamenají podobné akce další z cest, jak na svoji stranu získat rostoucí komunitu vývojářů mobilních aplikací. Právě aplikace jsou totiž solí a kořením chytrých telefonů a tabletů, bez kterých platforma nemá šanci na úspěch.
Hackathony jsou ale pouze jednou z několika vábniček. Giganti jako Apple, Google či Microsoft se snaží svým vývojářům nadbíhat. Proto je teď tolik slyšet o vývojářských konferencích typu WWDC, kterou tento týden v San Francisku pořádal Apple. Dvě podobné uspořádaly před pár týdny Microsoft a Facebook, zanedlouho způsobí poprask ta od Googlu a takto by šlo pokračovat. A to je teprve začátek. Na obzoru je fenomén nazvaný internet věcí, v rámci kterého už nebudou chytré pouze telefony, tablety a televize. Skrze aplikace budou s internetem komunikovat také další části našich domovů, budov a měst a to znamená další kvanta aplikací, programátorů a designérů.
Čím více bude vývojářů, tím více bude aplikací a peněz pro iOS, Android i Windows a v budoucnu kdoví pro co ještě. Firmy tedy logicky chtějí tvorbu aplikací přiblížit co největší mase. Apple proto představil nový programovací jazyk nazvaný Swift, který sice ještě nezvládne cvičená opice, výrazně ale „bušení kódu“ zjednodušil. Také Microsoft jde směrem k výraznému zjednodušování – pokud napíšete aplikaci pro telefony s Windows Phone, bude fungovat také s tradičními Windows. Google také chce vývoj jednodušší, „všichni“ investují miliardy dolarů do svých cloudů, kde je možné aplikace provozovat, a stejně tak se všichni snaží obor široce popularizovat.
I proto nyní Samsung vyrukoval s vlastním mobilním operačním systémem Tizen, i když už je na trhu mobilních platforem hodně. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je váš nový telefon či tablet od této firmy plný předinstalovaných aplikací asijské produkce, které nikdy nepoužijete a které nelze odinstalovat, a navíc je zde vedle oficiálního Google Play také obchod s aplikacemi Samsungu? A proč je Android od Samsungu k nepoznání od toho tradičního? Korejci rovněž chtějí kontrolovat software a ekosystém a ne pouze výrobu komoditního líbivého obalu. Protože software je to, o co v téhle hře jde.
Čtěte také:
Šéf Ericssonu: Mobilní sítě jsou celé o aplikacích
Přes Whatsapp už chatuje půlmiliarda uživatelů. Nejvíc pak v Indii