Menu Zavřít

Jan Sedlák: Rychlý internet v EU

1. 2. 2013
Autor: xerafy.com

Projekt budování nové generace rychlého internetu v Evropě se už rýsuje. Podle posledních dokumentů Evropské unie to ale nebude levná záležitost. Plán počítá, že do roku 2020 mají mít všichni obyvatelé EU přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mb/s, a polovina z nich dokonce ke 100Mb linkám.

První varianta podle propočtů vyjde na 60 miliard eur, druhá až na 270 miliard eur. Většinu z toho mají podle představ úředníků EU zaplatit soukromé firmy. Ty mají být motivovány evropskými penězi (granty, podílové financování, výhodné půjčky apod.) a dalšími výhodami (například daňové úlevy).

Sama EU chce do projektu vložit přes devět miliard eur. Od toho všeho si slibuje, že rychlý a dostupný internet vytáhne Evropu z krize, zajistí jí konkurenceschopnost, umožní zavádění eGovermentu a pomůže ekonomice k růstu.

Tvůrci digitální agendy v EU mají jednoznačně pravdu, že je nutné investovat do infrastruktury optických sítí, protože objem přenášených dat každoročně enormně roste a ekonomika na internetu skutečně významně závisí. Současné koncové spoje už se často blíží svým limitům (zejména v případě technologie DSL) a penetrace broadbandu v některých zemích EU je nedostatečná. Evropské pobídky mají nicméně sloužit především pro takzvané „bílé oblasti“, kde je pokrytí internetem slabé a pomalé. Často z jednoho zásadního důvodu – investorům se tam provozování linek nevyplatí.

Podobné projekty spojení státního a soukromého kapitálu z USA ukazují, že jen málo z nich ve výsledku funguje a jsou ekonomicky rentabilní. EU navíc bude muset v mnoha oblastech postupovat opatrně, aby nezasáhla do regulérní hospodářské soutěže.

Peníze bude možné získat i skrze evropské fondy typu Evropského fondu pro regionální rozvoj, přičemž zastoupeno má být financování na státních, regionálních a místních úrovních. Nejenom v Česku, které má v čerpání evropských fondů hodně pošramocenou pověst, tak hrozí neprůhledné čerpání.


Čtěte také:

Opakovaná stopka pro levný internet

MM25_AI

Česká pošta spouští mobilní aplikaci pro digitální podpisy

Průměrný internet v Česku: pevné linky 10 Mbit/s, kabel 20 Mbit/s


  • Našli jste v článku chybu?