Menu Zavřít

Jan Sedlák: Šéf ČTÚ jako příklad úřednické zbabělosti

3. 9. 2012
Autor: E15

Současnému předsedovi rady Českého telekomunikačního úřadu Pavlu Dvořákovi v příštím roce končí jeho mandát v čele tuzemského regulátora mobilního trhu a je vysoce pravděpodobné, že do dalšího funkčního období jmenován nebude. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který členy a předsedu rady jmenuje, je totiž s Dvořákovou nečinností dlouhodobě nespokojený (dokonce mu „osobně nesedí“) a uskutečnil kroky, které mají vést k rozhýbání celého úřadu.

Kuba už letos jedním z pěti členů Rady ČTÚ jmenoval novináře a výrazného kritika českého mobilního trhu Ondřeje Malého a minulý týden vyšlo najevo, že další uvolněný post v radě převezme po exposlanci a dřívějším lobbistovi Zdeňku Švrčkovi (ODS) právník Robert Pelikán. Nejvyšší patra ČTÚ už tak přestávají být odkladištěm vysloužilých politiků (člen rady Milan Šimonovský je exministrem dopravy a Jana Fürstová bývalou náměstkyní ministrů financí a spravedlnosti) a možná se s úřadem konečně začne něco dít.

Bát se a nic nedělat

Věci se ale mohly dít už v předešlých letech. Je sice pravda, že se ČTÚ z veliké míry řídí politickým zadáním, které za Dvořákovy éry prakticky úplně chybělo a nyní pod ministrem Kubou dostalo jasné znění, na druhou stranu to úřad a jeho vedení neomlouvá z naprosté pasivity. Například v sousedním Polsku nastoupila ve stejném roce jako Dvořák do čela tamního telekomunikačního úřadu Anna Streżyńska. Polsko tehdy mělo ceny volání ještě vyšší, než Česko a o několik let později je v tomto ohledu na úrovni vyspělých západních zemí.

Streżyńské totiž nechybělo to, co Pavlu Dvořákovi absolutně chybí – odvaha a průbojnost. Bývalá předsedkyně polského úřadu dokázala vyvinout tlak na politiky, kteří s ní museli začít spolupracovat, a zároveň úspěšně bojovala proti právním a lobbistickým tlakům mobilních operátorů.


Videorozhovor s Ondřejem Malým: Kdy začne fungovat ČTÚ


Dvořákova parta to dělala přesně naopak. Politické (ne)zadání sloužilo jako zástěrka toho, že se nic nedělalo a nikdo z ČTÚ neměl zájem prosazovat něco, co nemusí. Úřad zřejmě v žádném tajném spojení s českými operátory nebyl, svojí nečinností jim nicméně udělal službu, která se projevuje v až 50procentních maržích na jejich produktech. Bojácnost, nekompetentnost, nezájem a efekt „teplého místečka“ členů Rady ČTÚ způsobili, že než, aby se představitelé úřadu dostávali do křížku s právníky a lobbisty operátorů, raději nic nedělali.

bitcoin školení listopad 24

Právnické a lobbistické tlaky samozřejmě budou na ČTÚ působit i v budoucnu. Ondřeje Malého ostatně Telefónica v čele úřadu „přivítala“ stížností o podjatosti a velká trojice neustále bombarduje média a veřejnost prohlášeními, že případný čtvrtý operátor na trhu a další virtuální operátoři budou mít oproti těm současným zásadní výhody. Martin Kuba i z tohoto důvodu ČTÚ jasně sdělil, že nová analýza českého mobilního trhu a podmínky pro vstup čtvrtého operátora musí být právnicky neprůstřelné dokumenty.

Právník Robert Pelikán je i díky těmto skutečnost ideálním kandidátem na nového předsedu ČTÚ, i když Martin Kuba tuto informaci prozatím nepotvrdil. Pro český telekomunikační trh je nicméně dobře, že představiteli úřednické zbabělosti Pavlu Dvořákovi bude v čele úřadu brzy konec.

  • Našli jste v článku chybu?