K projednání měnové politiky se dnes na svém pravidelném zasedání sejde bankovní rada ČNB. Tentokrát nebude k dispozici aktualizovaná makroekonomická prognóza, centrální bankéři budou pouze vyhodnocovat vyznění rizik té stávající, publikované na počátku února.
Zasedání by se mělo zúčastnit všech sedm členů včetně Jiřího Rusnoka, který nahradil Evu Zamrazilovou. Ta dle veřejných vyjádření patřila spíše k odpůrcům intervence, naopak Jiří Rusnok by se měl na základě svých dosavadních mediálních vystoupení spíše připojit k táboru centrálních bankéřů, kteří využití intervence podporují.
Od posledního jednání bankovní rady k měnové politice na počátku února jsme se dočkali mnohem lepších indikátorů z reálné ekonomiky, než centrální banka očekávala. Povzbudivá data přinesla statistika národních účtů za závěrečné čtvrtletí loňského roku.
Růst reálného HDP překonal veškerá očekávání, a co je podstatnější, byl široce založen, když ekonomiku podpořila nejenom zahraniční, ale i domácí poptávka v podobě vyšších investičních výdajů firem i spotřeby domácností. A ještě důležitější je, že první letošní čísla měsíčních statistik z průmyslu, stavebnictví a maloobchodu na pozitivní trendy z konce předchozího roku navázala.
Na straně druhé se meziroční růst spotřebitelských cen v lednu a únoru stabilizoval na 0,2 procenta, tedy o 20 bazických bodů níže, než předpokládala ČNB. Neočekáváme tedy, že by centrální banka na dnešním zasedání nastavení měnové politiky jakkoli měnila.
Autor je hlavním ekonomem Komerční banky
Čtěte také:
Souboj ekonomů: Kdo měl pravdu o intervencích ČNB?
Inflace se drží těsně nad nulou, bez intervence ČNB by ceny klesaly