Na svém pravidelném zasedání k projednání měnové politiky se sejde bankovní rada ČNB. K dispozici nebude nová inflační prognóza, centrální bankéři budou diskutovat rizika té únorové. Při jejím představování byla její rizika samotnými centrálními bankéři hodnocena jako vyrovnaná. A na tom se dnes s velkou pravděpodobností nic nezmění.
Na jedné straně se nenaplnila naše deflační očekávání. Únorová inflace zůstala v kladném teritoriu, když meziroční růst cen dosáhl 0,1 procenta, zatímco prognóza ČNB předpokládala nulu. Ještě důležitější je, že lehce nad prognózou skončila i jádrová inflace. Naproti tomu data z reálné ekonomiky za očekáváním centrálních bankéřů zaostala. Platí to jak pro HDP za závěrečné čtvrtletí letošního roku, tak pro růst mezd ve stejném období.
Vzhledem k výše načrtnutému makroekonomickému obrázku aktuálně trh nijak nespekuluje na posunutí kurzového závazku ke slabší korunové úrovni. Naopak jsme v minulých týdnech byli svědky posílení koruny na nejsilnější úrovně od listopadu 2013. Důvodem bylo jak nenaplnění deflačních spekulací, tak spuštění razantního programu kvantitativního uvolňování ze strany ECB, což podpořilo všechny středoevropské měny včetně koruny.
Centrální bankéři ovšem trh jednoznačně ubezpečovali o platnosti svého závazku a rozhodném odhodlání ho dodržet. Očekáváme, že to dnes bude opět jasně sděleno. Zároveň se nic nezmění na tom, že s ukončením intervenčního režimu se nepočítá před polovinou roku
Autor je hlavní ekonom Komerční banky