Menu Zavřít

Jan Vejmělek: Devizový trh v novém roce

2. 1. 2014
Autor: Tomáš Novák/Euro

Tříletý průzkum Banky pro mezinárodní platby ukázal, že devizový trh zůstává největším finančním trhem na světě. Průměrný denní obrat činil v loňském dubnu 5300 miliard amerických dolarů, což oproti dubnu 2010 znamená nárůst 35 procent. Z pohledu nejobchodovanějších měn nepřinesl loňský rok velké překvapení.

Nejvíce obchodovanou měnou na světě byl americký dolar. S velkým odstupem jej následovalo euro, pak japonský jen, britská libra, australský dolar a švýcarský frank.

Z pohledu kurzového vývoje loni americký dolar zásadnějších změn nedoznal. Dolarový index DXY zaznamenal v celoročním hodnocení pouze mírný zisk ve výši zhruba půl procenta. Jak se tedy vůči v podstatě stabilnímu americkému dolaru dařilo ostatním měnám? Úspěšné byly evropské měny. Euro si připsalo 4,4 procenta.

Na něj navázaná dánská koruna se může dokonce pyšnit ziskem 4,5 procenta, čímž se stala nejúspěšnější měnou z vyspělých zemí.

O zhruba tři procenta si polepšil švýcarský frank, zhodnocení britské libry činilo 1,6 procenta. Na druhé straně nejhorší výkonnost ze skupiny hlavních měn zaznamenal jihoafrický rand, který odepsal téměř dvacet procent své hodnoty, zatímco znehodnocení japonského jenu přesáhlo sedmnáct procent. Dvouciferné ztráty zaznamenal ještě australský dolar a brazilský real.

Pohled na středoevropský region ukázal, že se dařilo polskému zlotému i maďarskému forintu (shodně zhruba získaly 2,6 procenta). Kvůli zásahu České národní banky samozřejmě česká koruna oslabila, ztráta vůči dolaru dosahovala 4,3 procenta. Pohled na exotické měny odhalil mnohem výraznější pohyby – somálský šilink zhodnotil proti dolaru o 44,2 procenta, naopak íránský rial ztratil více než polovinu své hodnoty.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky


Čtěte také:

Korupční skandál srazil tureckou měnu na rekordní minimum

FIN25

Fitch: České ekonomice pomůže k oživení slabší koruna

Fed rozhoduje o konci levných peněz

  • Našli jste v článku chybu?