Menu Zavřít

Jan Vejmělek: Dolar mezi vítězi

2. 4. 2015
Autor: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

Máme za sebou první čtvrtletí roku 2015. Jaké byly první tři měsíce na devizových trzích? Potvrdila se naše očekávání, že volatilita měnových kurzů bude letos ve srovnání s loňským rokem vyšší. Patrné to bylo především na vývoji kurzu eura vůči americkému dolaru.

Až do poloviny března jsme byli svědky téměř volného pádu společné evropské měny, když ztráty od počátku roku přesahovaly 13 procent. Díky korekci ve druhé polovině března nakonec za celý kvartál euro proti dolaru ztratilo „pouhých“ 11,3 procenta.

Přesto bylo euro ze všech měn zemí G10 proti dolaru nejhůře se vyvíjející měnou spolu s dánskou korunou, která je na něj navázaná. Dolar na světovém trhu jednoznačně dominoval. Dolarový index DXY měřící výkonnost americké měny proti šesti nejdůležitějším měnám si za leden až březen připsal téměř devět procent. Pouze jedna měna z těch hlavních si vůči dolaru za uvedené období polepšila – byl to švýcarský frank se ziskem zhruba 2,2 procenta. Ani měny středoevropských zemí na americký dolar nestačily.

Česká koruna ztratila téměř 11 procent a s bulharským leva patřila k nejhůře se vyvíjejícím měnám regionu. Znehodnocení polského zlotého a maďarského forintu se zastavilo pod sedmi procenty. Možná to bude znít překvapivě, ale jedinou měnou středo- a východoevropské oblasti, která vůči dolaru neztratila, byl ruský rubl s drobným ziskem 0,3 procenta. Zde se však jednalo o korekci po dramatickém pádu ruské měny v závěru loňského roku. Hlavním poraženým ve čtvrtletí byla ukrajinská hřivna s tříměsíční dolarovou ztrátou 32,5 procenta.

Autor je hlavním ekonomem Komerční banky


Čtěte také:

bitcoin školení listopad 24

Dolar klesl vůči euru kvůli slabým údajům z USA

Dolar už je za 26 korun, poprvé od roku 2004

  • Našli jste v článku chybu?