Menu Zavřít

Jan Vejmělek: Dolar posílil svoji pozici

12. 9. 2013
Autor: profimedia.cz

Basilejská Banka pro mezinárodní platby minulý týden opět po třech letech zveřejnila statistiku aktivity na globálním devizovém trhu. Výsledek odráží stav k dubnu letošního roku. Jaké jsou klíčové závěry tohoto reportu?

Zaprvé devizový trh zůstává největším finančním trhem na světě. Průměrný denní obrat činil v letošním dubnu 5,3 bilionu dolarů. Za poslední tři roky tak objem obchodů vzrostl o téměř třetinu. Oproti předkrizovému roku 2007 jsou obchody vyšší dokonce o více než šedesát procent. Z pohledu instrumentů dosáhly největšího podílu na celkovém obratu devizového trhu FX swapy (41,5 procenta) následované spotovými obchody (37,7 procenta).

Zadruhé krize se projevila ve větší koncentraci trhu. Podíl obchodů zprostředkovaných na trzích ve Velké Británii, USA, Singapuru a Japonsku se zvýšil na 71 procent oproti 66 procentům zaznamenaným před třemi lety.

Zatřetí nejobchodovanější měnou na světě zůstal americký dolar, který proti roku 2010 svou pozici dále posílil. Zatímco v roce 2010 se dolar vyskytl na nákupní či prodejní straně v 84,9 procenta případů, letos to již bylo 87 procent. Druhou nejobchodovanější měnou na světě bylo euro, které však svoji pozici oslabilo.

Na třetím místě skončil japonský jen, který naopak svou pozici vylepšil. Mezi deset nejobchodovanějších měn na světě se dostaly i dvě měny z rozvíjejících se trhů – mexické peso a čínské renminbi.

Jak z tohoto srovnání vyšla česká koruna? Ta za poslední tři roky zdvojnásobila podíl na obratu světového devizového trhu z 0,2 procenta na 0,4 procenta. I tak ale zaostala za maďarským forintem a polským zlotým.

Autor je hlavním ekonomem Komerční banky


Čtěte také:

bitcoin školení listopad 24

Exit Fedu poškodí Asii jen dočasně, míní experti

Dluhová krize snížila zájem o euro. Je nejslabší od roku 2000

  • Našli jste v článku chybu?