Menu Zavřít

Jan Vejmělek: Intervence a fixní kurz

21. 11. 2013
Autor: e15

Centrální banka rozhodla o přímých intervencích na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby ho udržovala poblíž hladiny 27 korun za euro. Vývoj v posledních dvou týdnech ukázal, co to v realitě znamená.

V prvé řadě se kurz koruny vůči euru nestal fixním na zmiňované úrovni 27,00 koruny. I následné komentáře centrálních bankéřů vyzněly ve smyslu, že ČNB bude bránit odchýlení se od této hladiny směrem k silnějším korunovým úrovním, prostor pro atakování z pohledu koruny slabších hodnot zůstává ale bezesporu otevřený.

Ukazuje se, že kurz bude citlivý na makroekonomická data asymetricky. Na příznivá čísla příliš pozitivně reagovat nebude, posílení domácí měny se bude banka bránit. Pokud se však dočkáme zveřejnění indikátoru, který bude z pohledu centrální banky ukazovat na protiinflační působení ve srovnání s předpoklady prognózy ČNB, koruna může reagovat oslabením.

Na tuto možnost ukázal vývoj v minulém týdnu. Mírně nižší říjnová inflace v porovnání s očekávám ČNB a zejména výrazně horší předběžný výsledek HDP za třetí čtvrtletí vedly k tomu, že koruna vůči euru na trhu oslabila. Úterní oslabení koruny až téměř k 27,40 koruny za euro pak jasně ukázalo, že kurz bude citlivý i na vyjádření centrálních bankéřů.

Klíčové pro další vývoj směnného kurzu koruny vůči euru však bude zejména vývoj inflace v nadcházejících měsících. Pokud se ukáže, že průsak slabší měny do inflace není tak výrazný, jak ČNB předpokládá, může koruna reagovat oslabováním i výrazněji nad hladinu 27,00 koruny za euro.

Autor je hlavním ekonomem Komerční banky


Čtěte také:

Kurz 28 Kč za euro? Proč ne, řekla ČNB a koruna hned oslabila

bitcoin_skoleni

ČNB může sáhnout k dalším intervencím, připustil Singer

Většina exportérů zásah ČNB podporuje, dosáhnou na více zakázek

  • Našli jste v článku chybu?