Menu Zavřít

Jan Vejmělek: Kdy pomůže slabá koruna?

24. 4. 2014
Autor: Marek Schwarzmann, E15

Růst české ekonomiky v průběhu loňského závěrečného čtvrtletí zrychloval a dosavadní dílčí měsíční data naznačují, že trend pokračoval i na počátku roku. Jde o pozitivní dopad intervence ČNB a podhodnocené koruny? Nikoli. Ekonomika prozatím profituje především z oživení našich klíčových obchodních partnerů, potlačované domácí poptávce pomohlo snížení ekonomické a politické nejistoty.

Oslabení koruny ekonomice pomůže, ovšem až se zpožděním. Bezprostřední dopady jsou spíše negativní kvůli zvýšení dovozních cen.

Podstatné ale je, že se nominální znehodnocení koruny promítlo i do její reálné depreciace. Ta by se měla udržet dostatečně dlouho na to, aby podpořila konkurenceschopnost českých výrobců.

Reálný efektivní kurz se v lednu propadl na nejnižší hodnotu od září 2007, od srpna 2011 domácí měna reálně ztratila dokonce více než 13 procent hodnoty. S jak velkým zpožděním lze pozitivní dopad podhodnocené koruny očekávat? Slabý kurz by měl pomoci exportně orientovanému průmyslu, což by se následně mělo projevit v dalších sektorech.

Statistickou závislost mezi reálným efektivním kurzem, tedy kurzem české koruny vůči koši měn našich obchodních partnerů po očištění o inflaci, a reálnou průmyslovou výrobou jsme se snažili zjistit na datech od ledna 2001 do února 2014. Závěrem je, že reálné znehodnocení měny se do vyšší aktivity promítá asi s ročním zpožděním a tento vztah je statisticky významný.


Z parketu také čtěte:

Lubomír Koršňák: Auta táhnou Slovensko dál

bitcoin_skoleni

Martin Kujal: Rizika Čínské stability

Marek Dřímal: Nižší schodek přeje bodnům

  • Našli jste v článku chybu?