Na letošním prvním zasedání k projednání měnové politiky se dnes sejde bankovní rada ČNB. Zároveň bude představena nová inflační prognóza z dílny jejich ekonomů.
Zásadní změnu v růstové prognóze pro letošní rok neočekáváme. Loňský růst kolem 4,5 procenta bude ohodnocen jako výjimečný díky kombinaci několika jednorázových faktorů jako pád cen pohonných hmot či dočerpávání evropských prostředků z předchozího programového období.
Letošní růst pod tři procenta by měl být nahlížen jako déle udržitelný. Vzhledem k aktuálním cenám ropy a inflačnímu vývoji bude zřejmě směrem dolů revidován inflační výhled pro letošní rok. Z pohledu rétoriky centrálních bankéřů by měla být akcentována robustní domácí data včetně vývoje mezd, což se projevuje ve vzestupu jádrové inflace. Celková inflace je však srážena k nule poklesem cen pohonných hmot a potravin.
Naopak vnější prostředí zřejmě bude ze strany centrálních bankéřů vnímáno jako dezinflační. Pokud jde o nastavení měnové politiky, to se měnit nebude. Klíčová sazba zůstane nezměněná na technické nule, intervenční režim bude pokračovat ve stávající podobě. Klíčovým výstupem bude případná změna slovníku ve věci ukončení intervenčního režimu.
Zatím stále platí „tvrdé“ konstatování, že během první poloviny roku režim ukončen nebude. Na posledním zasedání ho následovala „měkčí“ komunikace, že se pravděpodobnost exitu posouvá ke konci letošního roku. Pro zamezení přílivu spekulativního kapitálu je třeba, aby ČNB jasně řekla, že se „tvrdý“ závazek také posouvá.
Autor je hlavním ekonomem Komerční banky
Čtěte také:
ČNB pokračuje v intervencích. Úroky ponechá na historickém dně
Příliš aktivní ČNB? Na oslabení koruny nakoupila přes miliardu eur