Již téměř dva měsíce jsme na trhu svědky obnoveného trendu oslabujícího japonského jenu vůči americkému dolaru. Jen za toto období japonská měna ztratila více než šest procent hodnoty. Pohled na delší časové období pak ukazuje, že za poslední více než rok již jen ztratil téměř třetinu hodnoty. Kurz dolaru k jenu atakuje hodnoty, které jsme viděli naposledy koncem roku 2008.
Slabý jen je výsledkem agresivní fiskální a měnové politiky, kterou začalo Japonsko uplatňovat po nástupu premiéra Abeho do funkce. Takzvaná Abenomika by měla vyvést ekonomiku z dlouhotrvající deflační pasti vzestupem inflace na cílovaná dvě procenta.
Výrazně slabší měna by též měla povzbudit cenovou konkurenceschopnost japonské ekonomiky, která patří mezi největší exportéry na světě. Je dosavadní trend kurzu dolaru k jenu u konce? Nebo můžeme i pro rok 2014 očekávat další ztráty japonské měny? Spíše se přikláním ke druhému názoru, a to zejména ve světle očekávaného chování centrálních bank.
Zatímco je pouze otázkou času, kdy ve Spojených státech skončí třetí kolo programu kvantitativního uvolňování, u Bank of Japan není nic takového na programu, spíše naopak. Pokud by se ukázalo, že na duben plánované zvýšení daňové zátěže japonských spotřebitelů může ohrozit nastupující oživení ekonomiky, program kvantitativního a kvalitativního uvolňování bude japonskou centrální bankou naopak posílen.
V ročním horizontu tak není nereálné, že se kurz jenu vyšplhá ze současných hodnot kolem 103 jenů za dolar až ke zhruba 108 jenům za dolar. Trend oslabujícího jenu tak opravdu nemusí být u konce.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
Čtěte také: