Současné toky mezi českou a zahraniční ekonomikou, tak jak je zachycuje platební bilance, vytváří podporu pro českou měnu. Bez intervenčního režimu by česká koruna byla silnější. Díky oživení německé ekonomiky a v podstatě celé eurozóny od druhého čtvrtletí posiluje zahraniční poptávka a pomáhá českým exportům.
V nominálním vyjádření navíc větší objemy v zahraničním obchodě podporuje i znehodnocená měna. Ve čtyřech z pěti měsíců letošního roku vykázal běžný účet platební bilance kladné aktivum a za období leden až květen skončil s přebytkem téměř sedmdesát miliard korun.
V kumulativním vyjádření za posledních 12 měsíců se běžný účet v květnu znovu přehoupl do přebytku, který činil 8,2 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se tato kumulativní bilance vylepšila přibližně o 77 miliard. Zlepšení pomáhá hlavně obchodní bilance, jejíž přebytek se zvýšil o více než 40 miliard. Solidní výkonnost vykazuje i finanční účet platební bilance.
Kumulativně za období červen 2013 až květen 2014 skončil s deficitem 50,8 miliardy, což znamená meziroční zhoršení „pouze“ o 49,4 miliardy (ve srovnání se zlepšením na běžném účtu o 77 miliard), a to zejména kvůli intervenci ČNB. Navíc zaznamenáváme první signály oživení přímých zahraničních investic. Pozitivní trendy v platební bilanci budou pokračovat. Za rok 2013 vykázal běžný účet platební bilance schodek ve výši 1,4 procenta HDP, letos přepokládáme aktivum ve výši 0,5 procenta. V přebytku by tak běžný účet skončil poprvé od roku 1993.
Autor je hlavním ekonomem Komerční banky
Čtěte také:
Přebytek zahraničního obchodu se ztenčil, na vině opět svátky
Česko získalo v pololetí z EU o 56 miliard korun více, než zaplatilo