Menu Zavřít

Jan Vejmělek: Rostoucí inflace otřese kurzovým závazkem

30. 7. 2015
Autor: CC BY-SA 2.0: Ryan Poplin via Flickr

Dosavadní letošní vývoj inflace překvapuje svou dynamikou. Zatímco na počátku roku činil meziroční růst spotřebitelských cen 0,1 procenta, v polovině roku to již bylo 0,8 procenta. Jednalo se o nejvyšší hodnotu za poslední rok a půl. Podle naší aktualizované prognózy se již na počátku příštího roku inflace dostane ke svému dvouprocentnímu cíli, který dokonce krátkodobě překoná.

Za zrychlující inflací stojí rychlé oživení tuzemského hospodářství. Měřeno reálným HDP by si letos mělo polepšit o 3,2 procenta, nejvíce za posledních osm let. Ekonomika profituje z dlouhodobě uvolněné měnové politiky, výrazně pozitivně začala hlavně od konce loňského roku přispívat i politika fiskální.

Díky povinnosti dočerpat prostředky z fondů EU z předchozího programovacího období do konce letošního roku bude v dalších měsících investiční aktivita dále růst.


source: tradingeconomics.com

Silný růst ekonomiky tažený domácí poptávkou, s tím související zrychlování inflace a narůstající přebytek běžného účtu platební bilance. To jsou faktory, kvůli kterým se koruna poprvé od zavedení kurzového režimu dostala tak blízko hladiny kurzového závazku, že donutila ČNB v průběhu července přímo vstoupit na trh.

Domníváme se, že centrální banka udělá vše pro to, aby kurzový závazek udržela minimálně do poloviny roku 2016. V případě silného spekulativního útoku na kurzový závazek ovšem nelze vyloučit snížení úrokových sazeb do negativního teritoria. Scénáři ukončení intervenčního režimu před polovinou roku 2016 ovšem dáváme relativně malou pravděpodobnost, asi 20 procent.

Autor je hlavním ekonomem KB


Čtěte také:

MM25_AI

ČNB bude muset k udržení kurzu koruny zasahovat častěji

ČNB drží kurz 27 korun za euro. Intervence ponechá do konce příštího roku

  • Našli jste v článku chybu?