Menu Zavřít

Jan Vejmělek: Střední Evropa v kurzu

16. 4. 2015
Autor: CC BY-NC-SA 2.0: rosipaw via Flickr

V poslední době jsme svědky příznivých ekonomických zpráv ze středoevropského regionu. A platí to jak pro data z reálné ekonomiky, tak pro výkonnost finančních trhů. Kombinace slabého eura vůči dolaru, levné ropy a extrémně nízkých úrokových sazeb začíná být vidět na zlepšující se kondici Německa. A to se projevuje i v zemích na Německu závislých.

Průmyslová výroba ve střední Evropě roste, zvyšuje se zaměstnanost, rostou tržby v maloobchodě, a co je nejdůležitější, začíná ožívat reálná investiční aktivita. Ruku v ruce s příznivějšími fundamenty se zvyšuje i atraktivita instrumentů obchodovaných na finančních trzích. K tomu se přidává významný faktor v podobě probíhajícího kvantitativního uvolňování ze strany ECB.

V důsledku toho investoři původně investující do dluhopisů denominovaných v euru hledají příležitosti v neeurových cenných papírech. To se projevuje ve zvýšené poptávce po polských a maďarských dluhopisech, které stále nabízejí atraktivní, rozumějme pozitivní výnos do splatnosti.

V souvislosti s tím zaznamenáváme i posilování měn. Polský zlotý se poprvé od poloviny roku 2011 dostal pod úroveň čtyř zlotých za euro, maďarský forint je nejsilnější od počátku loňského roku. A co české trhy? Posilování koruny je limitováno intervenčním režimem ČNB. Nicméně zvýšená poptávka po dluhopisech vede k tomu, že se dokonce čtyřletý státní dluhopis obchoduje se záporným výnosem. A po mnoha letech snižující se aktivity na pražské burze začínáme pozorovat zvýšený zájem obchodníků i zde.

Autor je hlavním ekonomem Komerční banky


Čtěte také:

FIN25

Česká ekonomika zrychlí, pomůže jí levná ropa, odhaduje EY

Ekonomika eurozóny rostla nečekaně rychle, oživilo hlavně Německo

  • Našli jste v článku chybu?