Posledních několik týdnů přineslo z domova i ze zahraničí několik zásadních událostí, které nás vedly k přehodnocení makroekonomického výhledu tuzemského hospodářství.
Zásadní pro letošní rok byl zejména předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí, který výrazně překonal veškerá očekávání a je hlavním důvodem vzestupné revize letošních růstových vyhlídek. Vylepšena pak byla i čísla z trhu práce revizí statistiky nezaměstnanosti dle metodiky Mezinárodní organizace práce. Z pohledu inflačního vývoje pak je zajímavou informací nový odhad sklizně z dílny ministerstva zemědělství. Navzdory letošnímu suchu a s tím spojeným pesimistickým očekáváním jsou odhady sklizní pouze o něco nižší ve srovnání s loňskou rekordní úrodou.
Z vnějších faktorů bylo nutné reagovat na zhoršující se ekonomickou situaci v Číně. Negativní dopady do růstu jsou pouze zprostředkované přes Německo, prozatímní dopad do prognózy je minimální. Zásadnější je zejména v důsledku zvýšení nabídky, ale částečně i slabší poptávky ze strany Číny propad cen ropy a razantní snížení jejich očekávaného vývoje.
Ve výsledku jsme tak letošní očekávaný vzestup české ekonomiky vylepšili na 4,5 procenta.
Nicméně pro rok příští zatím držíme scénář pomalejšího růstu o 2,7 procenta. Zejména klesající ceny ropy se podepíší na pomalejším inflačním vzestupu. Dvouprocentního inflačního cíle bude zřejmě dosaženo až ke konci příštího roku. Nic to ale nemění na očekávaném načasování opuštění intervenčního režimu ze strany ČNB. I nadále předpokládáme, že k tomuto kroku dojde během třetího čtvrtletí 2016.
Autor je hlavním ekonomem KB
Z parketu čtěte také:
Jan Kovalovský: Chamtivost nebo strach