Menu Zavřít

Jana Havlingerová: Už jsme zase světoví

10. 3. 2014
Autor: Jan Rash, E15

Suchý zákon, který minulý čtvrtek vyhlásil v dolní komoře parlamentu její sociálnědemokratický předseda Jan Hamáček, proslavil české zákonodárce na celém světě. Zákaz prodávat ve sněmovních barech během jednání ctihodného sboru alkohol, zaujal přední média londýnským deníkem The Times počínaje a novozélandským New Zealand Herald konče.

Vzhledem k tomu navrhujeme omezit na minimum zahraniční cesty poslanců. Za prvé – teď už jsou ve světě dostatečně známí, za druhé, mohli by vůbec jejich protějšky brát debaty s takovými opilci vážně?

Házet všechny poslance do jednoho pytle ale přece jen nejde. Pouze je potřeba se na ně podívat blíž. Například Jan Farský (Starostové a nezávislí), který je zároveň starostou Semil, odmítl pobírat dva platy najednou. V Semilech proto starostenskou funkci vykonává jako neuvolněnou, a radnice ho tudíž platit nemusí. Prakticky celou mzdu za dobu, kdy vykonával poslanecký mandát a zároveň byl starostou Poličky, vrátil městu exposlanec ODS Jaroslav Martinů. Celkem to bylo 670 tisíc. Copak na to socialisté Hašek a Zimola, kteří výkon dvou placených funkcí – poslanců a hejtmanů, brání zuby nehty?

Možná i kladné příklady politiků, o kterých psáno výše, vedou k tomu, že lidé začínají politickou scénu vnímat příznivěji. Podle únorové ankety Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR kritizuje aktuální politiku méně než polovina občanů, což je nejméně za posledních pět let. Ale pozor – přesto je současný politický systém podle názoru Čechů téměř stejně špatný jako komunistická totalita před rokem 1989. Takže nakonec to není hodnocení, které by si politici dali za rámeček.


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Ze Sněmovny zmizí alkohol. Kalousek protestuje

Babiš chce kvůli daňovým zločinům zavést centrální registr účtů

  • Našli jste v článku chybu?