Dnes se koná měnové zasedání ČNB. Změna v klíčové úrokové sazbě se nečeká. Dvoutýdenní repo sazba se nyní nachází na historickém minimu 0,05 procenta, tudíž prostor pro snižování prakticky už neexistuje. Na pořadu dne nebude ani zvyšování sazeb.
Podle guvernéra Singera zůstanou sazby na technické nule „velmi, velmi dlouhou dobu“, dokud se neobjeví významná inflační rizika. Ty zatím nehrozí. V květnu spotřebitelská inflace poklesla na tříleté minimum a korigovaná inflace ukazuje na negativní poptávkové tlaky do inflace. Výraznější inflační tlaky nepramení ani z trhu práce.
To v Maďarsku se ještě stále měnová politika uvolňuje. Předevčírem centrální banka snížila svoji klíčovou úrokovou sazbu už pojedenácté v řadě na 4,25 procenta a sazby se nacházejí na historickém minimu. Inflační vývoj tyto kroky podporuje. Například dubnová inflace byla nejnižší za posledních 39 let. Podle měnové rady budou nadále uvolňovat měnovou politiku v závislosti na vývoji inflace a reálné ekonomiky. Snižování by ale mohlo být limitované křehkým a rychle se měnícím mezinárodním prostředí.
V Polsku se situace výrazněji neliší od maďarské. Ani místní ekonomice se příliš nedaří. Polská míra inflace je dokonce nejnižší v regionu. Klíčová úroková sazba byla od loňského listopadu snížena už o dva pb na 2,75 procenta. Spekuluje se, kdy uvolňování skončí. Více by mohlo naznačit zasedání příští středu, na němž budou mít centrální bankéři k dispozici nový inflační výhled.
Autorka je analytičkou Komerční banky
Čtěte také