Menu Zavřít

JAPONSKÉ INTRIKY

13. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Podobné potíže mají ale i firmy s celosvětovou reputací. Za manipulaci s cenami akcií na japonské burze byla minulý týden načas odebrána licence největší japonské makléřské společnosti Nomura Securities. Japonský Úřad pro finanční dohled (FSA) tím uzavřel případ z roku 1995, kdy v Japonsku praskla takzvaná bublina nadhodnocených aktiv. Nomura musela letos v týdnu od 6. do 12. srpna zastavit obchodování na vlastní účet a v témže období se nemohla účastnit aukcí a úpisů vládních obligací, oznámil FSA.

Rozhodnutí bylo v souladu s návrhem japonské Komise pro dohled nad cennými papíry a burzami z poloviny července. Komise zjistila, že makléřská divize Nomury se v březnu 1995 anga- žovala ve třech případech pochybných akciových transakcí. Jednou podle úřadu pro dohled zmanipulovala cenu směrem nahoru a dvakrát ji pak uměle sní- žila s cílem omezit ztráty vlastní a svých klientů.

„Vezmeme trest vážně a budeme pokračovat v úsilí o zpřísnění našich vnitřních kontrolních mechanismů, uvedl k tomu mluvčí Nomury. Dopad rozhodnutí FSA na zisky Nomury zatím není jasný, podle analytiků však nebude velký, protože stanovené období je krátké, a tak se bude spíše týkat pověsti firmy. Ani zde však nebude dosah příliš citelný, protože incident se odehrál ještě za staré struktury řízení, jak řekl agentuře Reuters Paul Heaton z Deutsche Bank Group.

Sankce za nelegální chování nejsou pro Nomuru žádnou novinkou. V roce 1997 byla společnost spolu s dalšími makléřskými firmami potrestána mnohem tvrději zákazem obchodování na vlastní účet a vyloučením z aukcí obligací na zhruba pět měsíců kvůli skandálu s platbami vyděračům.

Tento skandál, který vyšel na povrch ve fiskálním roce 1997/1998, poznamenal největší japonské makléřské domy. Hlavní japonské makléřské společnosti Nomura Securities a Daiwa Securities zaznamenaly prudký pokles zisků, Nikko Securities skončila s velkou ztrátou. Všechny byly napojeny na japonskou vyděračskou mafii „sokaja , která je typickým zločineckým sdružením bílých límečků. Příslušníci mafie většinou objeví v účetnictví vytipovaných subjektů nesrovnalosti a nechávají si pak platit za mlčení.

Poslední srpnový trest pro Nomuru přišel v době, kdy japonské instituce začínají v reformujícím se finančním sektoru pozorně sledovat zahraniční firmy. Minulý týden úřady odebraly bankovní licenci derivátové pobočce švýcarské CSFP Crédit Suisse Group. Ta utajeně převáděla ztráty z jednoho účtu na jiný za použití derivátových obchodů a její zaměstnanci navíc bránili japonským úřadům v kontrole třeba i skartací dokumentů. Mimochodem, všichni tito zaměstnanci nakonec přišli o místo.

Podobná odhalení na japonském trhu jsou zvlášť citlivá, protože každý sleduje, jak se tamní úřady zachovají k zahraniční firmě. Odejmutí licence mohlo být jako bezprecedentní zásah považováno za „protizápadní krok, proto japonské instituce svůj verdikt stále odda- lovaly, zhodnotil situaci britský deník Financial Times. Zvlášť dnes, kdy jsou japonští představitelé vystaveni tlaku zpřístupnit domácí finanční trh zahraniční konkurenci, která zde obsadila nezanedbatelný podíl v neprospěch domácích finančních ústavů.

bitcoin_skoleni

Švýcarská banka se brání podobně jako makléři v New Yorku. Derivátové transakce zvané „tobaši“ podle nich japonské úřady pro dohled na bankovním trhu mlčky schvalovaly, protože stejný postup využívalo kolem 60 japonských firem, včetně některých dnes zkrachovalých bank. Účetní a vládní úředníci totiž věřili, že tato cesta pomůže japon- skému bankovnímu trhu částečně očistit špatné úvěry a přivede ho ke zdraví, dodala CNN ve svém finančním zpravodajství. Dalšími v pořadí mohou být dva americké finanční domy. Před dvěma týdny se totiž začaly vyšetřovat i tokijské operace Lehmann Brothers a Cresvale Group. I když podle těchto firem jde jen o běžný audit.

  • Našli jste v článku chybu?