Menu Zavřít

Japonsko má nejvíc michelinských restaurací na obyvatele na světě. Zdejší kuchaři tvoří menu na míru a naúčtují si i dvacet tisíc za večeři

5. 1. 2022
Autor: Pixabay
  • V Japonsku připadá na každých 61 tisíc obyvatel jedna restaurace s michelinskou hvězdou. Zároveň se v zemi nachází i pět z deseti nejdražších oceněných podniků

  • Úplně nejdražší michelinskou restaurací je však španělská Sublimotion a nejvíc jednotlivých hvězd získala dohromady zařízení ve Francii

  • Vysoké ceny luxusních jídel v Japonsku jsou dány čerstvými mořskými plody, které místní kuchaři používají, a komplikovaným servírováním různých chodů spolu s intimní atmosférou v podnicích


Jídla z restaurací oceněných michelinskou hvězdou jsou opředena tajemně lákavou pověstí. Sestávají z mnoha talířů s porcemi na pár soust, zalitými kapkou studené a výrazně vonící omáčky. Některé z chodů jsou lehké jako dech, jiné zasytí už po jednom zakousnutí. Zkrátka, michelinská hvězda má přichuť luxusu, který může mít mnoho různých podob.

Nejlevnější takto oceněné jídlo stojí podle reportáže CNBC méně než hamburger z McDonaldu (v přepočtu asi 33 korun). Jedná se o zřejmě nejlépe ochucené kuře v sójové omáčce na světě, které pochází z restaurace Hawker Chan v Singapuru. Na lahůdku podávanou ve skromném bistru se stojí takové fronty, že jeho majitel už vlastní síť podobných restaurací rozloženou po celé jihovýchodní Asii. Denní obrat Hawker Chan činí i přes extrémně nízké ceny jednotlivých jídel 1500 dolarů (32 700 korun) se zhruba deseti až patnáctiprocentním čistým výdělkem.

Nevyužitý potenciál? Praha představuje pro digitální nomády skvělou destinaci, paradoxně jich tu ale žije celkem málo
Přečtěte si také:

Nevyužitý potenciál? Praha představuje pro digitální nomády skvělou destinaci, paradoxně jich tu ale žije celkem málo

Tento příběh je ale spíše výjimkou. Běžně si dle informací webu stejného média michelinské restaurace cení svých menu na 300 až 400 dolarů (6500 - 8700 korun), občas i více. Podle kuchařského portálu Chef’s Pencil je nejdražší michelinskou restaurací světa Sublimotion na španělské Ibize, kde jedna večeře vyjde i na 1740 dolarů (37 890 korun) bez nápojů a bez obsluhy.

Autoři webu srovnali téměř 500 světových luxusních restaurací, aby sestavili žebříček deseti skutečně těch nejdražších. Brali přitom v úvahu hlavní menu každé z nich, které většinou sestává z osmi až dvanácti chodů a bývá i o 300 dolarů dražší než zbytek nabídky podniku. Na druhém místě za vedoucí Ibizou se tedy objevil podnik Ultraviolet by Paul Pairet sídlící v Šanghaji. Za večerní menu tam zaplatíte 1422 dolarů (30 960 korun). Stupně vítězů pak uzavírá Kitcho Arashiyama Honten z japonského Kjóta s cenou 910 dolarů (19 800 korun) za večeři.

Japonci si umí jídlo užít

Na celém žebříčku je zajímavé především to, že pět z deseti nejdražších michelinských restaurací světa sídlí právě v Japonsku. Žádná jiná země se na seznamu ani neobjevuje opakovaně, zato tento ostrovní stát zabírá celou jeho polovinu. Navíc newyorská restaurace Masa, která se umístila pátá, rovněž servíruje japonskou kuchyni.

Země vycházejícího slunce se také pyšní největším počtem michelinských restaurací na obyvatele a Tokio má nejhustší síť těchto podniků ze všech měst světa. Dohromady připadá v Japonsku jedna luxusní restaurace na 61 tisíc obyvatel. Celkem se jednotlivých hvězd v zemi nachází 413, což překoná jen Francie s počtem 632. Ta má však méně samostatných restaurací s více hvězdami.

Vysvětlení pro vysoké ceny v japonských podnicích má místní šéfkuchař Masaharu Morimoto, jehož ve světě proslavil televizní pořad Iron Chef. „Japonské restaurace získávají sezónní ryby z celého světa, což zvyšuje cenu ingrediencí,“ říká. „Jejich doprava a skladování také něco stojí, protože mořské plody nevydrží dlouho čerstvé,“ dodal šéfkuchař. Před pár dny se dokonce podle agentury AFP 211 kilogramů vážící kus japonského tuňáka vydražil na americké burze za 145 tisíc dolarů (3,1 milionu korun).

Podle Marimota jsou dalším nezanedbatelným faktorem precizní až umělecké schopnosti asijských kuchařů. Japonská jídla se totiž vyznačují náročnou přípravou a estetickým způsobem servírování všech chodů. „Restaurace s omezeným počtem míst se obyčejně snaží dopřát zákazníkům intimní atmosféru a významný zážitek spojený s jídlem,“ tvrdí Morimoto. „Mnoho kvalitních sushi restaurací má maximálně osm míst k sezení, žádné příbory ani personál navíc,“ dodává.

Zdejší luxusní zařízení také často nabízejí jídlo ve stylu omakase – to znamená, že šéfkuchař se sám rozhodne, co hostům uvaří. Pro ně překvapivé menu představuje dobrodružství, během něhož jsou zvědaví na každý další chod. Kuchaři se totiž během přípravy opravdu předvádí – tvoří nezapomenutelné kombinace pokrmů z čerstvých ryb a dalších extravagantních surovin, které dohromady často tvoří neopakovatelný chuťový prožitek.

Gastronomické představení

Ačkoli Japonsko ovládlo žebříček nejdražších michelinských restaurací, nachází se tam i několik cenově dostupnějších držitelů tohoto ocenění. Chef’s Pencil v září minulého roku vydal jinou statistiku – tehdy srovnal ceny degustačních menu v restauracích se dvěma či třemi hvězdami. Japonské podniky se tentokrát umístily jako čtvrté nejnákladnější.

Americká kasina si v uplynulém roce přišla na své. Hazardu se dařilo jako nikdy předtím, rekordy padaly téměř ve všech státech
Přečtěte si také:

Americká kasina si v uplynulém roce přišla na své. Hazardu se dařilo jako nikdy předtím, rekordy padaly téměř ve všech státech

Za ochutnávku kuchyně s nejlepším michelinským hodnocením si nejvíc připlatí návštěvníci v Dánsku. Degustace tam vyjde v průměru na 404 dolarů (8800 korun) za osobu. Další v pořadí jsou Singapur s 364 dolary (7900 korun) a Švédsko s 327 dolary (7100 korun). V Japonsku stojí návštěva restaurace se třemi michelinskými hvězdami typicky okolo 322 dolarů (7000 korun).

Asijské restaurace se, na rozdíl od podniků, jež je objevily na prvních příčkách cenového žebříčku, často drží tradic, co se týče designu interiéru i způsobu servírování jídel. Zakladatel španělské Sublimotion Eduardo Gonzales říká, že vytvořil první „gastronomické představení“ na světě. Ono nejdražší menu, za které jeden gurmán zaplatí 1740 dolarů, se skládá ze 20 chodů. Restaurace má 12 míst k sezení a ke zpestření jídla používá prvky virtuální reality, speciální světelné a zvukové efekty. Španělská restaurace zaměstnává kromě kuchařů tým inženýrů, ilusionistů, scenáristů a skladatelů, kteří podle Gonzalese „více než deset let pracují na maximalizování požitku ze sezení u stolu.“

Přitom restauraci, založenou před 12 lety, sice vede šéfkuchař Paco Roncero oceněný michelinskou hvězdou, ale podnik jako takový vlastní hvězdu ještě nezískal.

Žebříček 10 nejdražších michelinských restaurací (respektive podniků, kde vaří kuchaři s michelinskou hvězdou) světa

bitcoin_skoleni

Pořadí Název, místo Místo Průměrná cena za jídlo (v dolarech, bez pití)
1 Sublimotion Ibiza, Španělsko 1740
2 Ultraviolet by Paul Pairet Šanghaj, Čína 1422
3 Kitcho Arashiyama Honten Kjóto, Japonsko 910
4 Azabu Kadowaki Tokio, Japonsko 825
5 Masa New York, USA 800
6 Joel Robuchon Tokio, Japonsko 637
6 Kikunoi Honten Kjóto, Japonsko 637
6 Gion Maruyama Kjóto, Japonsko 637
9 Guy Savoy Paříž, Francie 615
10 Piazza Duomo Alba, Itálie 580

Zdroj: Chefspencil.com

  • Našli jste v článku chybu?