Menu Zavřít

Jaroslav Brzoň: Ropa a investice

3. 4. 2015
Autor: Rasch Jan/Euro

Většinu čtenářů propad cen ropy nezajímá, protože ji reálně neobchodují. Zajímá je cena benzinu a nafty. Ta je teď relativně nízká a do léta by mohla ještě klesnout i k 28 korunám za litr. Dlouhodobě to ale není udržitelné. Jednak se nevyplatí těžba u nákladnějších těžebních technologií, jako je těžba na Sibiři nebo těžba z břidlic. Zároveň s počátkem motoristické sezony na severní polokouli vždy přichází zvýšená poptávka a ta cenám ropy významně „pomáhá“.

Nejpozději v létě tak přijde zdražení jak ropy, tak pohonných hmot. Jak na tom vydělat? Rozhodně bych nedoporučoval krátkodobě spekulovat na pokles nebo růst. Dnes je v ropě zainvestovaný opravdu velký objem spekulativního kapitálu, což z této komodity dělá velmi nestabilní investici.

Kdo ale věří v postupný návrat k 70–80 dolarům za barel, může ze střednědobého hlediska zvolit jednu ze dvou strategií. První je nákup norské koruny. Vývoj jejího kurzu je totiž silně navázán na vývoj cen ropy. Zároveň je ale tato měna velmi stabilní. Norsko má obrovské rozpočtové zásoby a předpoklad, že by se dostalo do jakýchkoli problémů, je minimální. S rostoucí cenou ropy by měla i norská koruna posílit.

Dalším poněkud riskantnějším způsobem, jak uchytit investici, je pomoc certifikátů či ETF kopírujících vývoj akciového koše ropných společností. Nevýhodou je, že takový akciový koš nekopíruje přesně vývoj ceny ropy, ale je ovlivněn ještě celou řadou jiných faktorů.

Autor je investiční stratég BBI


Čtěte také:

FIN25

Rusko zvýšilo těžbu ropy na nové postsovětské maximum

Země OPEC zvýšily v březnu těžbu ropy na maximum od loňského října

  • Našli jste v článku chybu?