Menu Zavřít

Jaroslav Brzoň: Velcí si hrají, malí kupují

3. 8. 2015
Autor: Redakce

V investičním světě se v posledních dnech děje věc málo vídaná. Zlato klesá, zlato roste. Stříbro klesá, stříbro roste. Jak je to možné? Sledujeme totiž dvě různé komodity. Zatímco cena zlata a stříbra na burzách klesá, hodnota sběratelských mincí z obou kovů roste.

Jen za poslední měsíc cena zlata klesla o zhruba devět procent, zatímco hodnota zlatých mincí jen v naší sbírce stoupla o přibližně dvě procenta. U stříbra je pak tento rozdíl ještě znatelnější: pokles ceny stříbra dosahuje deset procent a nárůst cen mincí téměř šest procent. Zatímco velké finanční korporace tlačí cenu dolů, drobní investoři, centrální banky a mincovny jdou proti nim.

S trhem spotového zlata a stříbra si hrají velcí hráči a burza jako taková je zcela odtržena od reality poptávky po fyzických kovech. Drobní investoři tak cítí obrovskou šanci nakoupit fyzické zlato nebo akcie těžařů s extrémní slevou. A cítí ji zcela správně. Při střednědobém až dlouhodobém investičním horizontu se jednoznačně vyplácí investovat do drahých kovů přes investiční mince a to nejen kvůli výše zmíněnému. Dlouhodoběji má investiční numizmatika další výhody.

Tou základní je omezená nabídka. Je tedy vhodné se zaměřovat na raritnější investiční mince, u kterých v čase roste i sběratelská hodnota, nejsou tedy závislé pouze na ceně kovu. Dále hraje roli globálně navyšující se poptávka po investiční numizmatice. A jak víme, omezená nabídka a rostoucí poptávka představují ten nejjednodušší ekonomický princip, na kterém lze v čase vydělávat.

Autor je investiční stratég Best Buy Investments


Z parketu také čtěte:

Platební bilance korunu podporuje

FIN25

Martin Novotný: komodity na pranýři

Jan Vejmělek: rostoucí inflace otřese kurzovým závazkem

  • Našli jste v článku chybu?