Menu Zavřít

Jaroslav Bukovský: Zbytečné informace

22. 3. 2016
Autor: čtk/AP

Burziánské chutě připomínají jídelníček ženy v jiném stavu. Na dračku jdou trhy, na něž by si investor ještě nedávno ani nevzpomněl. Ba co víc, kapitál si všímá zemí, které už zdáli pohlížejí na investice s obdobnou vstřícností jako Blízký východ na turismus.

Tak třeba putinovské Rusko. Sázka na ekonomiku, kterou drží na lopatkách levná ropa, se více než vyplácí. Ruské akcie totiž od počátku roku zdražily už téměř o pětinu. Ve světovém srovnání prohrávají jen s Brazílií.

I zde je na první pohled všechno špatně. Výkon ekonomiky padá, inflace roste a politika je terčem hořkých vtipů. Ani bronz na soupisce letos nejlukrativnějších trhů nepatří zrovna ekonomickému ráji na zemi. Turecké hospodářství trpí odlivem turistů a zprostředkovaně i sankcemi proti Rusku. Výsledek? Patnáctiprocentní růst tamní burzy. Snad se chutě spekulantů nevrátí k normálu stejně rychle jako jídelníček čerstvé matky.

Ztracenou pověst se naopak snaží vrátit parketu ty méně úspěšné burzy. K bezprecedentnímu kroku přistoupil čínský regulátor, který poprvé v historii země vyloučil z obchodování akcie firmy, jež nenabízela investorům dost informací o své činnosti. Čína tak hodlá dodat burziánům důvěru a zvrátit své stigma nejztrátovějšího trhu světa. Vzhledem ke struktuře investorů je však takový počin zbytečný. Spekulanti rekrutující se z tamních lidových mas a financující se spotřebitelskými půjčkami žádné informace většinou nežádají.


Čtěte také:

MM25_AI

Jak máme zvládnout akciovou bublinu? Čína loni naléhavě žádala o pomoc Fed

Moskva protlačí své dluhopisy na Západ, poprvé od Krymu

  • Našli jste v článku chybu?