Češi chystají novou energetickou koncepci, diskutují o ideálním mixu zdrojů energie, ale ve srovnání s Německem zaostávají v tom, co se stává pro budoucí energetiku klíčovým – budování chytrých sítí.
„Strategická síla Německa je v tom, že oni neuvažují jen o příštích pěti letech. Jejich cílem je technologický průlom, takový technologický rozvoj, aby se obešli bez fosilních paliv,“ říká generální ředitel Schneider Electric pro Českou republiku Jaroslav Žlábek. Tato nadnárodní firma se sídlem ve Francii nabízí svým klientům služby a technologie pro energetické úspory.
* E15: Často se setkávám s názorem, že Česko ve srovnání s Německem zaostává v rozvoji chytrých sítí – takzvaného smart grid, a proto ani není schopno udělat nějakou zásadnější změnu v energetice. Jak to hodnotíte vy?
To je částečně pravda, určitě. Smart grid není jenom samotná síť pro přenos energie, je to celkový přístup k té síti. Součástí je také on-line přenos dat, který umožňuje měnit chování odběratelů a dodavatelů v čase. A tedy síť řídit. V Česku tyto výzvy zatím moc nevnímáme. Víme, že naše síť je zatěžována přetoky elektřiny z německých větrných elektráren. Musíme ale počítat s tím, že obnovitelné zdroje se staly regulérní součástí energetického mixu. Na druhé straně se v Německu opravdu dělá více, stačí se podívat na rozvoj elektromobilů. Ty se mají do budoucna stát zásobníky elektrické energie a budou také součástí smart grid.
* E15: Česká elektřina se ale pořád ještě z velké části vyrábí z uhlí. Takže přechod k elektromobilům sám o sobě neznamená snížení emisí…
Já vím. Ale jde také o to, že automobily jezdí v centrech měst, kde nám znečištěné ovzduší hodně vadí. Máte částečně pravdu, že záleží na tom, jak je energie produkována. Důležité je ale i to, kde se vytvářejí emise. V případě elektromobilů to je mimo centra měst. A druhou věcí je právě to, že elektromobily mohou mít funkci uchování energie. Dnes není problém energii vyrobit, i když náklady samozřejmě mohou být různé. Problém je uchovat energii na dobu, kdy ji více potřebujeme.
* E15: Opravdu si dokážete představit, že lidé začnou v dohledné době využívat elektromobily jako sklad elektřiny?
Důležité je, aby se lidé vůbec zamysleli nad tím, jak přistupují ke spotřebě elektrické energie. Podle jedné studie padesát procent lidí spotřeba ani nezajímá, nejsou zainteresováni na jejím snížení.
Polovina lidí netuší, kolik je stojí energie, a ani nemá chuť s tím něco dělat. V Česku navíc chybí celkové povědomí o potřebě energetických úspor
* E15: Pokud vím, takový byl i výsledek průzkumu, který vycházel z pilotních projektů smart grid společnosti ČEZ?
Ano. Ale neplatí to jenom v České republice, podobné to je v celosvětovém měřítku. Polovina lidí netuší, kolik je stojí energie, a ani nemá chuť s tím něco dělat.
* E15: I když tedy prodejce elektřiny zavede různé tarify na odběr ve špičce a mimo špičku, tyto lidi stejně výhodnější ceny nezlákají. Což ukázaly ty české projekty…
Přesně tak. Žil jsem poměrně dlouho v zahraničí, takže vím, že životní úroveň je v Česku v porovnání s jinými státy relativně slušná. Navíc tady chybí celkové povědomí o potřebě energetických úspor. Nejsem žádný extremista, ale myslím, že všichni máme zodpovědnost za vývoj naší planety. To platí i pro firmy, proto poskytujeme našim zaměstnancům základní informace, jak dosáhnout úspor, chovat se ekonomicky a podobně.
* E15: Jste přesvědčený, že člověk má podíl na globálním oteplování?
Já bych se na to podíval z trochu jiného úhlu. Rozhodně rostou emise oxidu uhličitého a všichni se na tom podílíme. To je neoddiskutovatelné. Jestli z toho bude globální oteplování nebo třeba globální ochlazování, nedokážu říct. Nejsem ekolog, neumím posoudit vliv na tání ledovců, jestli budou, nebo nebudou potopy. Ale je jasné, že tu je určitý vliv na životní prostředí a že naše chování přináší jistá rizika. Proto bychom měli přemýšlet nad tím, co dneska děláme.
Čtěte také:
Česko si pořídí rezervy jaderného paliva až na pět let
Uhlí je málo, Česko omezí vývoz elektřiny
* E15: Ještě bych se vrátil k elektromobilům. V poslední době se v Česku dost prosazuje názor, že budoucnost mají spíše plynové pohony typu CNG nebo LPG. Co si o tom myslíte?
Do elektromobilů investují automobilky jako BMW, Renault-Nissan, Peugeot. Ve Spojených státech se už stávají standardem. Můžeme se bavit o tom, jestli je budoucnost elektromobilů velká, nebo malá, ale ten trh tady určitě bude. Výhodou elektromobilu je nabíjení. Když máte auto na CNG, musíte si ho jet někam doplnit. Elektromobil si nabijete doma.
* E15: Německo je v rozvoji smart grid dále než Česko, ale zmínil jste i problém přetoků elektřiny. Tady Němci naopak zaostávají proti plánům, nejsou schopni rychle vybudovat potřebné páteřní sítě. To ukazuje, jaký problém přinášejí zvláště větrné elektrárny…
Tady mám jednu perličku – třeba v Rakousku je 400 megawattů instalovaného výkonu elektráren využíváno k produkci energie jen 47 hodin ročně. Nad tím se musíme zamyslet. A nad tím, jak energii uchovat. Abychom vyrobenou elektřinu, která zrovna není potřeba, někde skladovali. A abychom ve chvíli, kdy se elektřiny tolik nevyrábí, využívali tu skladovanou, nebo prostě omezili spotřebu. Strategická síla Německa je v tom, že oni neuvažují jen o příštích pěti letech. Jejich cílem je technologický průlom, takový technologický rozvoj, aby se obešli bez fosilních paliv. Samozřejmě i bez jaderných elektráren, což je spíše politická věc.
* E15: Uchovávání energie – to je ale pořád velký otazník, nebo ne? Nevíme, jak se budou vyvíjet technologie. Zatím ve velkém skladují energii jen vodní přečerpávací elektrárny.
Máte pravdu, připadá na ně asi 99 procent veškerého uchovávání elektrické energie na světě. Ale jsou tu dvě další nadějné oblasti. Jednou jsou bateriové systémy, ať je to nová technologie li-ion baterií, nebo staré akumulátory. Mezinárodní firmy investují velké peníze do vývoje gelových baterií a nových systémů baterií, které uchovají více energie a budou mít delší životnost. Druhou oblastí je skladování pomocí stlačených plynů. Tady se ale při dlouhodobém skladování energie, která vznikla stlačením a ohřátím, ztrácí.
* E15: Takže zatím takto problém větrných elektráren nevyřešíme?
Zatím je účinnost zhruba do úrovně padesáti procent, což je vlastně ztráta. Ale kromě uchování energie je samozřejmě klíčová její úspora. Když si vezmeme potenciál primárního paliva, k zákazníkovi se dostane přibližně jenom jedna třetina energie. Když tedy ušetříme jednu jednotku na straně uživatele, jsme schopni ušetřit až tři jednotky na straně výrobce. My to děláme, máme vyzkoušené, že nejlépe se šetří v budovách.
* E15: Když mluvíte o budovách, máte na mysli průmyslové objekty, nebo obytné domy?
Technicky je možné dosahovat úspor kolem třiceti procent v obou případech. Pro firmu, která platí za energie třeba deset milionů korun ročně, znamená taková úspora velké peníze. Na druhé straně jsem mluvil o tom, že padesát procent lidí zatím o účtech za energii nepřemýšlí. Z toho vyplývá, že nejrychlejšího účinku je dnes možné dosáhnout právě ve firemních budovách – díky lepšímu nastavení technologií, klimatizace a také tím, že se přestane svítit v místech, kde to není třeba.
* E15: Neměli bychom ale kromě úspor přemýšlet více o tom, jak energeticky náročnou ekonomiku do budoucna vytváříme? Vznikají nové hypermarkety, nová datacentra, která spotřebovávají obrovské množství energie.
O to důležitější je naše reakce na straně poptávky. Analýza výzkumných společností Cap Gemini a Enerdata ukazuje, že jsme celosvětově schopni snížit spotřebu o šest až jedenáct procent, což se projeví právě ve špičkách. Pokud bychom ušetřili více energie, pro příštích pár let bychom se nemuseli bát zvýšení spotřeby. Úspory přitom nejsou drahé.
Jaroslav Žlábek (41)
Generálním ředitelem Schneider Electric pro Českou republiku se stal od začátku letošního roku, poté co se vrátil ze svých zahraničních misí. Vystudoval elektrotechniku a ekonomiku, ve společnosti pracuje od roku 1996 – zpočátku jako technicko-obchodní inženýr. Působil ve Francii, kde byl jako viceprezident zodpovědný za implementaci firemních procesů, od roku 2009 byl generálním ředitelem Schneider Electric v Polsku. Je ženatý, má dvě děti. Ve volném čase se nejraději věnuje rodině, golfu, volejbalu a dalším míčovým sportům.