ÚZEMNÍ PLÁNY Městský soud definitivně potvrdil, že ani v Praze není možné upravovat územní plán bez účasti veřejnosti. Soudci dali za pravdu stěžovateli, že zvyšování objemu staveb „za zavřenými dveřmi úřadů“ je zásahem do práv občanů. Soud v prosinci zrušil úpravu územního plánu z března 2011, jež umožňovala postavit v Holešovicích 11podlažní dům o 137 bytech, když navýšila koeficient využití území z písmene F na K, tedy rovnou o pět stupňů.
Tento rozsudek lze považovat pro Prahu za přelomový. Soudy se totiž až do listopadového verdiktu Nejvyššího správního soudu v kauze brněnského mrakodrapu odmítaly úpravami koeficientů na rozdíl od změn územního plánu zabývat.
V reakci na pražský případ radnice nejprve podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, který ji však zamítl. Radní proto vydávání úprav, jež zvyšují zisky developerů, definitivně zastavili. Pokud nyní investoři budou chtít zvyšovat koeficienty podlažních ploch, budou muset podstoupit stejné martyrium jako u změn územního plánu. To obnáší minimálně 20 vyjádření nejrůznějších úřadů a souhlas celého zastupitelstva.
„Pokud by byl územní plán správně nastaven, s principem úprav územního plánu transparentnějším způsobem by nezbylo než souhlasit.
Jenomže pražský územní plán je starý 13 let a neodpovídá současným trendům,“ vysvětluje Ondřej Boháč, poradce primátora pro územní plán. Důsledkem nové praxe může podle něho být především rozlézání města do krajiny v jeho okrajových částech, přičemž prospěšné by bylo spíše jeho zahušťování. Na nový územní plán si budou muset developeři počkat ještě dva roky.