FINANCE.czFINANCE.cz
Menu Zavřít

Jatečně zralý Palas

16. 12. 2003
Autor: Euro.cz

Žádný jiný ministr zatím nečelil takovému tlaku na odvolání

Křeslo českého ministra zemědělství patřilo až do letošního roku k těm vcelku pohodlným a bezpečným. Sedláci, vysoce závislí na finanční pomoci státu, vždy dbali na to, aby svůj hněv neventilovali proti ministru, svému báťuškovi-chlebodárci, ale proti vládě jako celku. Jde o jediný resort, ve kterém jeho šéfové vždy vydrželi až do konce volebního období. Jaroslav Palas je po Josefu Luxovi a Janu Fenclovi prvním, kdo by tuto tradici mohl brzy narušit. Proč?

Evropský penězovod

Snad proto, že s blížícím se datem vstupu do Evropské unie nabývá sektor na významu. Spousta lidí si uvědomila, že přes ministerstvo polí, lesů, řek a strání vede široká cesta k penězům z evropských fondů. Do zemědělství teče více než polovina veškerých bruselských prostředků. Pozornost ale zbystřili i ti, kterým jde pouze o to, aby vstup celé země do unie proběhl pokud možno hladce. A to v tuto chvíli není vůbec jisté. Varováním již byla zpráva o stavu českého zemědělství, kterou vypracovala pro Evropskou komisi společnost EMS: „Bez zásadní změny v pracovních postupech a přístupech v rámci ministerstva zemědělství nebude možné, aby český stát a jeho lidé po několik let získávali výhody, které jim přísluší po vstupu do EU v sektorech zemědělství, ochrany životního prostředí a rozvoje venkova,“ stojí v auditní zprávě z června (EURO 32/2003). Zpráva vyznívá pro Česko téměř skandálně: bylo vyhodnoceno jako nejméně připravené, a to ve všech sledovaných kritériích! EMS doporučila, aby Delegace Evropské komise odmítla další pomoc z fondu PHARE českému ministerstvu zemědělství pro aktivity spojené se Společnou zemědělskou politikou, pokud nebudou splněny všechny podmínky uvedené v seznamu doporučení. Českou vládu pak vyzývá „urychleně provést reformu ministerstva zemědělství“.

Není distributor pomoci.

EMS tvrdě zkritizovala zaostávání v oblasti přípravy Platební agentury, přes niž by k českým zemědělcům měly téct z Bruselu přímé platby, a taktéž výstavbu systému IACS (Integrovaný administrativní a kontrolní systém), jenž je nutný k tomu, aby se zajistilo, že bruselské peníze půjdou do rukou jen oprávněným příjemcům. Ovšem i následný výběr nového systémového integrátora pro sytém IACS vyvolal skandál. Zakázku za půl miliardy získala v září bez výběrového řízení německá společnost SAP. Vedení ministerstva vše svedlo na časovou tíseň, ač o problému se vědělo s dostatečným předstihem.
Bruselský agrární komisař Franz Fischler v říjnu jasně varoval. „Česká republika musí připravit svou administrativu. Pokud by Platební agentura nebyla včas funkční, může to mít velice negativní dopady,“ prohlásil. Jen příští rok přitom Česko může z unie získat pro zemědělství a venkov 14,4 miliardy korun, během následujících dvou let dalších více než 36 miliard.

MM25_AI

Olivový olej.

Palas stačil za několik měsíců ve funkci proti sobě popudit spoustu lidí. Největší rozruch zavládl asi v lesnictví, kde počátkem září bez přesvědčivého zdůvodnění ze dne na den odvolal dlouholetého generálního ředitele ziskových Lesů České republiky Jiřího Olivu. „Důvody neznám dodnes. Jen z tisku se dozvídám, že mělo jít o nedostatky v hospodaření firmy. Ale kdyby tomu tak bylo, mohly to zjistit ministerské kontroly už dávno,“ prohlásil Oliva. Ministr v prvních dnech po odvolání žádné konkrétní důvody neuváděl, až zpětně jako by se dohledávaly. Na konci září v rozhovoru pro týdeník EURO Palas uvedl: „V poslední době jsem nabyl jednoznačného přesvědčení, že určitý významný vliv vůči bývalému vedení Lesů České republiky uplatňovali lidé typu pana Mičánka a Domese, což je pro mne nepřijatelné.“ Jan Mičánek a Zdeněk Domes jsou podnikatelé v lesním hospodářství, kteří se na začátku devadesátých let podíleli na transformaci lesního hospodářství (EURO 46/2003).

Stažení Slówika.

S odvoláním Olivy je spojováno počínání Palasova asistenta Vojtěcha Slówika, který měl taktéž řadu podnikatelských aktivit v oblasti lesního hospodářství. Má se za to, že chtěl do vedení Lesů ČR dostat svého člověka. Vše se ale nakonec obrátilo proti samotnému Slówikovi, který se dostal pod těžkou mediální palbu, až se nakonec místa Palasova asistenta vzdal. Slówikovi byl připsán podíl i na jiných personálních výměnách. Například na červnovém odvolání náměstka ministra pro vodní hospodářství Karla Turečka a ředitele firmy Povodí Vltavy Petra Hudlera.
To je ovšem těžko prokazatelné. Zcela určitě se ale podílel na jiných akcích. Spolupracoval se zástupci americké nadace Health on Earth, která chtěla přesvědčit Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, aby se zapojil do blíže nespecifikovaného vysoce ziskového investičního programu (EURO 44/2003). PGRLF by nadaci svěřil 100 milionů dolarů (tři miliardy korun) a o zisk by se pak rozdělily. Oslovení odborníci naznačené schéma označili za pokus o podvod. I to byl nepochybně důvod, proč se Slówik musel stáhnout. Ostuda je opět spojována s Palasem. Premiér Špidla nad ním ale drží ochrannou ruku. Zatím.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?