PRAHA (tos) - Novela zákona o stavebním spoření zamezující stavebním spořitelnám libovolně hýbat s výší úhrad spojených s vedením účtu stavebního spoření sice začne platit až od října, některé spořitelny se však na změnu připravují již dnes. Zatím to vypadá, že nejlevnější služby bude nabízet stavební spořitelna Wüstenrot, která od srpna stanovila pevný poplatek za vedení účtu na 250 korun ročně. Pro srovnání: vedení služby u konkurenční stavební spořitelny ČS může přijít až na 570 korun.
U Wüstenrotu je poplatek fixován pro všechny klienty po dobu spoření určenou zákonem pro výplatu přiznané státní podpory. V praxi to znamená, že klient, který uzavřel smlouvu o stavebním spoření do konce roku 2003, má zaručenu výši poplatku na pět let, u smluv uzavřených později na šest let.
Poplatky bez ohledu na to, že zákon doposud nevstoupil v platnost, zafixovaly již dříve, byť na vyšší úrovni, také Modrá pyramida a Hypo. Hypo poskytuje garanci na poplatek za vedení účtu na šest let v tarifu Nadstandard, Modrá pyramida zaručuje jejich neměnnost do roku 2010.
Lídr trhu, Českomoravská stavební, zafixuje poplatky až poté, co novela zákona nabude účinnosti. Zbylé dvě stavební spořitelny - Buřinka (Stavební spořitelna České spořitelny) a Raiffeisen - se zatím pevnými poplatky a novelou netrápí. Ze svých sazebníků zatím dokonce neodstranily ani „poplatek za úrokové zvýhodnění“. Položku, která byla součástí loňských výhrad ÚOHS vůči chování spořitelen a příčinou změny zákona.