Menu Zavřít

Je lepší OSVČ, nebo firma jako s.r.o.?

10. 2. 2020
Autor: PNM International

Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo se rozhodne pustit do podnikání. A odpověď není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak si naše podnikání představujeme a co od něj očekáváme. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody podnikání každou z těchto forem. Pomohou vám zorientovat se a nenechat se odradit od začátku podnikání jen proto, že si nejste jisti, jak na to. Když se podíváme na všechny aspekty jako celek, vítěze přece jenom najdeme.

OSVČ založíte raz-dva, ale s s.r.o. to jde též snadněji než dříve

V čem jednoznačně OSVČ vítězí, je jednoduchost zřízení živnosti na fyzickou pro osobu. Přijdete na živnostenský úřad, obvykle za vás žádost úředník sám vyplní přímo do počítače, ukážete občanku, zaplatíte 1000 Kč správní poplatek a s největší pravděpodobností máte hned druhý den v mobilu SMS-ku, že si můžete vyzvednout živnostenský list.

Se zřízením s.r.o. je to sice o něco komplikovanější, ale založení se za poslední dobu též zjednodušilo. Využít lze tzv. zjednodušené založení s.r.o. u notáře, možností je též založení společnosti online pomocí specializované firmy, která to nabízí. U s.r.o. sice potřebujete základní kapitál, ten je dnes však již od 1 Kč. Zřídit si musíte sídlo. Nejoblíbenějším řešením se dnes stává zřízení virtuálního sídla. Což zákon nijak nezakazuje. S firmou, která se na zakládání s.r.o. specializuje, podnikáte většinou už do 48 hodin (nejpozději do 10 dnů).

Mnohdy jde o prestiž

Pokud fungujete na volné noze a vaší značkou je vlastně vaše jméno, není podnikání jako fyzická osoba vůbec špatné. Pokud ale chcete podnikat pod názvem firmy, budovat brand, který se dá později třeba prodat, přemýšlíte, že k podnikání přizvete další společníky, nebo chcete povinnosti kolem firmy delegovat (na jednatele), jednoznačně potřebujete založit s.r.o.

S.r.o. je bezpečnější při nezdaru podnikání

Další důvod, proč založit firmu je forma ručení majetkem. Každý sice do podnikání vstupujeme s tím, že v něm uspějeme. Jinak bychom se do něj vůbec nepouštěli. Avšak znáte to, kdo alespoň jednou nezkrachuje, neví, co je podnikání. Nejsme také zcela strůjci svého osudu, i když se o tom snažíme sami sebe přesvědčovat. Do života i podnikání vstupují veličiny, které nemáme šanci ovlivnit, a podepisují se na našich úspěších i nezdarech. A zatímco u podnikání jako fyzická osoba na živnostenský list ručíme celým svým majetkem, s.r.o. ručí do výše svého kapitálu, který může být i jen 1 Kč . I zde samozřejmě existují výjimky, kdy je za úmyslná pochybení odpovědný třeba jednatel, či nově existuje trestní odpovědnost právnické osoby, ale pokud se vám pouze nezadaří, je rozhodně s.r.o. bezpečnější formou podnikání než živnost.

Daně, zdravotní pojištění a sociální pojištění – kdo vítězí tady?

Živnostník může uplatňovat výdajové paušály a platí nižší daň než firma. Obecně se ale u živnosti mnohem hůře optimalizují náklady. Pokud jde o pojištění, OSVČ si nemůže zdravotní ani sociální pojištění započítat mezi daňově uznatelné náklady. U s. r. o. ano. Jednoznačný vítěz ale v oblasti daní neexistuje. To však platí jen v případě, že budeme podnikat sami a v malém. Jakmile potřebujeme zaměstnance a business se nám rozjede, je s. r. o. jednoznačně příznivější, pokud jde o optimalizaci nákladů.

bitcoin_skoleni

Jak tedy začít podnikat?

Takže odpověď na otázku, zdali je lepší OSVČ nebo firma zní: založte si raději s.r.o. Abyste se vyhnuli administrativní zátěži na začátku podnikání i chybám při založení firmy, najměte si na to odborníky. Firma Jake&James nabízí rychlé založení firmy online, zřízení virtuálního sídla, zařídí vázanou i koncesovanou živnost, a připraví pro vás i podklady pro snadnější registraci k DPH.

  • Našli jste v článku chybu?