Menu Zavřít

Je libo bydlení ve stylu pozdní secese? V pražské Bubenči vzniká unikátní bytový projekt za čtvrt miliardy

4. 5. 2021
Autor: SFG Holding
  • Nové byty jsou součástí projektu Gotthard Yard, jehož celková hodnota je odhadována na částku 250 milionů korun

  • Na rekonstrukci činžovního domu dohlíželi mimo jiné i odborníci z pražského památkového ústavu, protože objekt byl původně vystavěn v období pozdní secese a jako takový je kulturní památkou

  • Za projektem stojí developerská divize finanční skupiny SFG Holding. Ta vznikla sloučením společností Success Group a Finin Group podnikatelů Terezy Kouklové a Michala Dědka

  • Cena dosud zbývajících volných bytů se pohybuje v rozmezí od devíti do 13,5 milionu korun


Bytů poblíž historického centra Prahy není nikdy dost. Ani teď na sklonku pandemie, kdy řada z nich v důsledku úbytku turistů a úprku některých zdejších obyvatel na venkov zeje prázdnotou. Jakmile se svět vrátí alespoň do částečného normálu, začne poptávka nejspíš opět růst.

Sází na to i finanční skupina SFG Holding, jejíž developerská divize aktuálně dokončuje rekonstrukci 25 bytových jednotek v Bubenči. Cena projektu Gotthard Yard, který svým názvem odkazuje na přítomnost nedalekého barokního kostela, činí přibližně 250 milionů korun. První vlastníci se budou moci nastěhovat ještě před začátkem letních prázdnin.

Kromě uvedené hodnoty je rekonstrukce zmíněného objektu zajímavá minimálně ještě z jednoho úhlu pohledu – jedná se totiž o památkově chráněný činžovní dům, vystavěný ve stylu pozdní secese. Po jejím dokončení tak vznikne unikátní bydlení, ve kterém se snoubí funkční prvky doby moderní s architekturou z počátku minulého století. To vše za bedlivého dohledu Památkového ústavu hlavního města Prahy.

„Jedinečným prvkem projektu jsou nově budované ‚townhousy‘, jež jsou plnohodnotně provázané se všudypřítomnou zelení,“ říká Martin Klejna ze studia P6PA+Architects, jež vtisklo Gotthard Yardu jeho novou podobu. „Ta se výrazně vpisuje i do venkovní části, která je tvořena rozlehlou společenskou zahradou se střední a vysokou zelení. Zde vzniká pro nové uživatele odpočinkový prostor s relaxačním koutem a wellness zónou se saunou a vířivkou. A právě díky spojení exteriérových momentů s tradiční typologií bydlení v kombinaci s dobovými materiály je tento projekt zcela unikátní.“

V Brně vyroste rezidence za půldruhé miliardy. Spojí rodinné bydlení se službami luxusního hotelu
Přečtěte si také:

V Brně vyroste rezidence za půldruhé miliardy. Spojí rodinné bydlení se službami luxusního hotelu

Vzhledem ke svému stáří doznal bubenečský činžovní dům v minulosti již několika menších úprav. Ne všechny ale byly zdařilé. Řada prvků a zásahů, které na objektu v průběhu uplynulých let přibyly, byla nevhodných a nekorespondovala se slohem, v němž byl dům původně postaven. Ty tak musely být odstraněny a nahrazeny dobovým materiálem.

„Restaurovat kulturní nemovitou památku je opravdový oříšek, na stavbě musí být zachovány historické prvky – mimo jiné okna, dveře, kování, terazzo, na což přísně dohlíží odbor památkové péče,“ přiblížil nástrahy spjaté s rekonstrukcí exkluzivně pro redakci Euro.cz Michal Dědek, šéf skupiny SFG Holding.

Nejdražší byt stojí 13,5 milionu korun, má ale i vlastní zahradu

Najít balanc mezi tím, jak na celý objekt nahlíží památkáři a jak pro změnu stavební dozor, a zkombinovat požadavky obou stran tak, aby se i novým vlastníkům žilo v zrestaurovaných bytech co možná nejpohodlněji, nebylo podle Dědka vůbec snadné. Tím spíš když v Česku není tolik firem, které by se obdobným projektům věnovaly dlouhodobě.

„Byty musí vyhovovat současným požadavkům moderního bydlení, které schvalují další dotčené orgány, takže je osazujeme podlahovým topením, zabezpečovacím systémem i kouřovými čidly. Zajistit dodavatele stavebních prací, speciálních restaurátorských prací nebo i konkrétních historických prvků je samozřejmě velmi složité, protože mnohým chybí zkušenosti s realizací podobných staveb, a od toho se pak odvíjí i finanční náročnost takového projektu. Ve finále pak nespočet takovýchto krásných staveb chátrá.“

Dekorativní prvky z období pozdní secese budou na fasádě zachovány. Foto: SFG Hoding Dekorativní prvky z období pozdní secese budou na fasádě zachovány. Foto: SFG Hoding

Ceny jednotlivých bytů odpovídají částkám, které jsou pro širší centrum Prahy v poslední době typické. Jednotky v dispozici 2+KK s podlahovou plochou okolo 75 metrů čtverečních se prodávají mezi devíti až deseti miliony korun, větší třípokojový byt s kuchyňským koutem a zahradou pak dokonce za bezmála 13,5 milionu.

bitcoin_skoleni

Jedním z hlavních lákadel Gotthard Yardu má být možnost trávení volného času poblíž rostoucí zeleně. Vedle zmíněné dvorní zahrady to majitelé zdejších bytů budou mít co by kamenem dohodili do rozlehlé Stromovky, a pouze o něco málo dál na Letenskou plán či do Chotkových sadů.

  • Našli jste v článku chybu?