Odborníci na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že novela zákona o obnovitelných zdrojích energie je v rozporu s ústavním pořádkem a Ústavní soud by ji měl zrušit. Českou republiku tak možná čeká další vlna arbitráží.
Foto: Miloslav Hamřík
Ekologická konzultantka Dr. Neela Winkelmann-Heyrovská a právníci JUDr. Jakub Hájek a Mgr. Lukáš Nývlt z advokátní kanceláře NH Partners, kteří poskytují poradenství pracovní skupině podnikatelů a investorů v OZE, požádali renomované odborníky na ústavní právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy o posouzení novely zákona o obnovitelných zdrojích. Ta vstoupila v platnost 1.1.2011 jako zákon č. 402/2010 Sb. a mj. zavádí srážkové odvody z podpory poskytované fotovoltaice.
Ve svém posudku odborníci konstatují, že přijatý zákon porušuje zásadu přiměřenosti, základní právo na legitimní očekávání ochrany majetku a nejméně tři standardní ochranné klauzule obsažené v naprosté většině mezinárodních dohod o ochraně investic. Odkazují na řadu nálezů Ústavního soudu a mezinárodních rozhodčích soudů a docházejí k jednoznačnému závěru, že přijatá novela „…je v rozporu s ústavním pořádkem a Ústavní soud by jej měl ve smyslu čl. 87 odst. 1 písm. a) Ústavy zrušit. Bylo by tedy žádoucí, aby… …skupina nejméně 17 senátorů podala k Ústavnímu soudu příslušný návrh.“
JUDr. Jakub Hájek zdůrazňuje: „Posudek odborníků z Univerzity Karlovy, který máme k dispozici, potvrdil naše právní analýzy. Pro skupinu našich klientů na jeho základě připravujeme ve spolupráci s autory posudku návrh Ústavnímu soudu na zrušení přijaté novely. Pokud by byl tento návrh úspěšný, bylo by pro stát mnohem složitější v budoucnu opakovat podobné restriktivní kroky ve vztahu k fotovoltaice nebo jiným odvětvím.“ Dr. Neela Winkelmann-Heyrovská dodává: „Je nepřípustné, aby stát ničil podnikání v jakémkoliv oboru, a to dokonce prostřednictvím legislativy odporující ústavnímu pořádku. Jde o ochranu základních principů demokratického právního státu. Oslovujeme senátory s cílem získat jejich podporu pro podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení přijaté novely.“
Pracovní skupina podnikatelů a investorů v OZE se schází od června 2010 a dosud se na její činnosti aktivně podílelo na 80 subjektů. Mezi její úspěchy patří např. zastavení projednání předlohy zákona o podporovaných zdrojích energie na úrovni vlády v srpnu 2010 a vrácení předlohy dotčeným ministerstvům, výzva Parlamentu ČR za zamítnutí srážkového odvodu na fotovoltaiku, ke které se připojilo 600 podnikatelských subjektů a sdružení (z toho 70 zahraničních), a získání veřejného slyšení na toto téma v Senátu Parlamentu ČR dne 29.11.2010. Pracovní skupina intenzivně komunikuje s Evropskou komisí o situaci v oblasti OZE v ČR. Podala stížnosti ohledně nedostatečného provádění evropského ekologického práva do české legislativy a diskriminace obnovitelných zdrojů při připojování k elektrizační soustavě. Na základě aktivit skupiny se k situaci v České republice výslovně vyjádřil Guenther Oettinger, eurokomisař pro energetiku.