Menu Zavřít

Je to kampaň

4. 9. 2017
Autor: Euro.cz

Kdyby za každou svou lež Andrej Babiš zasadil strom, z lesa bychom už nikdy nevyšli

Andrej Babiš je nenapravitelný lhář. Lživě přísahal na zdraví vlastních dětí, že nebude ovlivňovat svá média. A později se ukázalo, že úkoloval svého dvorního redaktora z deníku Dnes Marka Přibyla. Lhal, když tvrdil, že neví, komu patří farma Čapí hnízdo (prý snad nějakým advokátům). A později se ukázalo, že ji vlastnily jeho děti.

Lže i teď při své vlastní obhajobě v trestním řízení, které proti němu ajeho kolegovi z Agrofertu Jaroslavu Faltýnkovi vede policie.

Čapí hnízdo není deset let stará kauza, jak do omrzení Babiš opakuje. Jsou to kecy a nesmysly. Údajný dotační podvod byl totiž završen převzetím farmy Babišovou společností Imoba v roce 2014. Jde tedy maximálně o tři roky starou kauzu a z toho rok a půl se prověřuje v rámci českého trestního řízení. Nyní pravděpodobně spolu s chystaným obviněním Andreje Babiše přejde případ do fáze vyšetřování. Z podezřelého se tak zřejmě stane obviněný kandidát na premiéra této země.

Babiš lže i v tom, že podobné dotace získalo dalších 123 firem s anonymními vlastníky. Je sice pravda, že 27 procent všech dotačních projektů z let 2007 až 2013 zpracovaly firmy s anonymními vlastníky. Babiš ale zapomíná na to, že Čapí hnízdo na rozdíl od ostatních udělalo jednu velkou chybu - po takzvané době udržitelnosti, po kterou musí příjemce dotací udržet podmínky veřejné podpory, se farma vrátila zpět do vlastnictví Andreje Babiše. A právě tento „návrat do holdingu“ je podle policie jednou z indicií fiktivních majetkových převodů a nezákonného zisku dotace.

Takže jasná účelovka

Babiš také neustále zdůrazňuje, že projekt prošel „všemi kontrolami“ a „nikdo nenašel žádné pochybení“. To je samozřejmě lež.

Kauza ani nemohla projít všemi kontrolami, když k jejímu završení došlo teprve v roce 2014. Farma Čapí hnízdo navíc v minulosti dostala šestimilionovou pokutu včetně penále za neoprávněný způsob čerpání dotací. Nechala si totiž poslat milion ještě dříve, než zaplatila faktury.

Přes svou snahu vyhnout se trestnímu stíhání pomocí lží bude teď Andrej Babiš zřejmě vydán policii. Ale jen na dva měsíce. Není totiž vůbec jisté, že nová Poslanecká sněmovna, která vzejde z říjnových voleb, učiní to samé. Jak známo, o prolomení poslanecké imunity se musí hlasovat po každých volbách znovu.

Zvláště pokud hnutí ANO získá ve volbách velkou podporu veřejnosti až kolem 30 procent, Babišova ochota nechat se vláčet před soudy bude minimální.

Už dnes poslanci Babiš s Faltýnkem případ nazývají „pseudokauzou“ a „snahou poškodit naše hnutí před volbami a dostat nás z politiky“. Úplně stejně mohou na podzim nově zvolení poslanci hnutí se svými spojenci argumentovat v neprospěch opětovného vydání dvou podezřelých.

Babiš stále tvrdí, že je „přesvědčen“ o tom, jak je kauza „zpolitizovaná a pečlivě připravená“. Patrně ji zpovzdálí řídí nějaké temné síly. Kdo to tedy je? Jaké mají tyto záhadné síly vazby na detektiva Pavla Nevtípila či státního zástupce Jaroslava Šarocha? Když je o tom Andrej Babiš tak přesvědčen, proč nám pozadí celého policejního komplotu ihned neobjasní?

Takže je to zase jen kampaň

Kromě toho všeho Andrej Babiš brzy také poruší svůj vlastní etický kodex, s nímž vstupoval do politiky. Jako člen hnutí ANO, proti kterému je zahájeno trestní stíhání, by měl okamžitě složit svou veřejnou funkci a rezignovat na členství v hnutí. Nejenže Babiš z žádného postu neodstoupí, ale naopak chce získat maximální moc v tomto státě. Když takto Andrej Babiš a hnutí ANO zacházejí se svými vlastními pravidly, můžeme od něj s klidem očekávat respektování zákonů včetně ústavy?

bitcoin školení listopad 24

Takže, pane Babiši, držte se. Jsou to všechno nesmysly, lži a pomluvy. Posíláme pusinku. •

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?