Menu Zavřít

Je to zárodek průhledného podnikatelského prostředí,

13. 10. 2003
Autor: Euro.cz

říká o ratingu Petr Volný ze Svazu českých a moravských výrobních družstev

* Co si výrobní družstva od pilotního projektu ratingu malých a středních firem slibují? V tuto chvíli můžete jít s výsledkem ratingu maximálně do ČSOB. Družstva si ale na základě tohoto hodnocení ověří, jestli jsou tak dobrá, jak si o sobě myslí. Dívají se sama na sebe přirozeně subjektivně. Rating jim umožní nezávislý pohled zvenku. Budou mít čas odstranit nedostatky. Až se za půl roku využití ratingu otevře dalším bankám, firmám a institucím, mohou si požádat o rating nový. A s tím mohou už jít kamkoli. Právě proto by do toho naši členové měli jít nyní a nečekat. * Kolik se jich už do pilotního projektu přihlásilo? Něco k padesáti. Ne všechna výrobní družstva vyhovují požadavkům pilotního projektu na velikost obratu. V první fázi jsou cílovou skupinou ratingu malé a střední podniky s ročním obratem mezi deseti a třemi sty miliony korun a počtem zaměstnanců do 250. Tomu vyhovuje přibližně sedmdesát procent z více než tří set výrobních družstev. * Setkali jste se také s nezájmem o rating? Někteří představitelé výrobních družstev řekli zcela otevřeně: Já to nechci, vy byste se mi dívali do kuchyně. Koneckonců i to je informace, jestliže nemá o podobné zhodnocení vlastní firmy zájem. * Mluví se stále hlavně o tom, že rating má menším firmám pomoci při získávání úvěrů. Možná ale, že daleko významnější bude rating nakonec jako reference pro dodavatele i odběratele. Přesně tak. Každý podnikatel má kapitál, s nímž podniká. Nemůže ho ale utopit v jiné firmě tím, že dlouze čeká, než mu tato firma za jeho zboží zaplatí. Pak se pravděpodobně začne chovat také tak - nebude platit svým dodavatelům. Nebo si začne vybírat obchodní partnery, kteří mu zaplatí „na dřevo“. Dnes je rozsáhlý systém záloh, plateb předem a podobně. To je něco, co se odbourá. Když budu vědět, že firma existuje třeba šest let a budu mít k dispozici její rating, tak proč bych chtěl zálohu. Budu věřit, že v termínu zaplatí nebo že se v případě momentálních obtíží vždy dohodneme. * Bude mezi výrobními družstvy o rating podstatně větší zájem? Nečekají třeba na to, jak dopadnou první firmy? Myslím, že výrazně vyšší zájem bude určitě. Že se neprojevil hned na začátku, to přičítám horkému létu, dovoleným a prázdninám, kdy řada lidí nebyla dosažitelná. Rozhodně ale počítáme, že jich bude mnohem víc. Hlavně, když bude možné získat nějaké výhody. Myslím, že to bude mít význam i pro samu kooperaci družstev - pro to, jakým způsobem si rozdělí zakázky. * „Oznámkování“ firem by mělo vytřídit životaschopné podniky, což pomůže hlavně podnikatelům samým. **

Guvernér jedné zámořské banky řekl, že Evropa se musí přizpůsobit tomu trendu, který má Amerika. To znamená, že normální je platit, a kdo neplatí, tomu například obstaví účty. Rating malých a středních podniků je zárodek průhledného podnikatelského prostředí v tuzemsku. Bude to zřejmě trvat roky, než vznikne. Než si podnikatelé budou vzájemně věřit, že si zaplatí. Vezměte si, kolik peněz dnes obíhá v této ekonomice papírově a neslouží vůbec tomu, čemu by měly. Podnikatel za ně nemůže nakoupit věci potřebné pro výrobu, modernizaci a podobně, protože je vlastně nemá.

bitcoin_skoleni

ING. PETR VOLNÝ

Narodil se v roce 1947. Od roku 1972 pracoval v Energoprojektu Praha. Začínal s kalkulacemi cen, později byl asistentem hlavního inženýra projektu a nakonec ekonomem závodu. V roce 1985 ukončil Vysokou školu ekonomickou vPraze, obor ekonomika průmyslu. V roce 1993 odešel z Energoprojektu do Českomoravské záruční a rozvojové banky. O dva roky později začal pracovat jako úvěrový pracovník specialista ve Svazu českých a moravských výrobních družstev, kde je dnes ředitelem odboru správy Fondu dlouhodobého úvěru.

  • Našli jste v článku chybu?