TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější? Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg.
TOMÁŠ KUTÁK, ŘEDITEL KRAJSKÉ HOSPODÁŘSKÉ KOMORY PLZEŇSKÉHO KRAJE: Jaké akce z podzimní nabídky Krajské hospodářské komory Plzeň považujete za nejdůležitější?
Čtenáře bych pozval především na druhý ročník Kooperačního fóra Hospodářské komory Plzeň, které pořádáme společně s naší partnerskou komorou z Bavorska IHK Regensburg. Uskuteční se 19. a 20. října v Plzni.
Dojde oproti loňskému prvnímu ročníku ke změnám programu?
Zatímco loňské Kooperační fórum bylo jakýmsi regionálním hospodářským veletrhem bez oborového vymezení, letošní ročník je zaměřen na firmy z oborů strojírenství, kovoobrábění a elektrotechniky. Těžištěm akce by měla být bilaterální jednání českých firem s jejich německými potenciálními obchodními partnery a naopak. Nebude se tedy tentokrát jednat o klasický veletrh. Akce ale samozřejmě bude doprovázena odbornými semináři a přednáškami, jako tomu bylo loni.
O další z plánovaných akcí, zaměřené na nedostatek pracovníků v technických oborech, jsme již v Profitu psali…
Ano, jde o akci nazvanou Perspektiva technických oborů ve 3. tisíciletí. Její druhý ročník se uskuteční 31. října v Plzni. Je určena zejména žákům základních škol a jejich rodičům. Cílem je zvýšit jejich zájem o uplatnění v technických oborech, kde se trvale projevuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
A na této akci se budou prezentovat školy, nebo firmy - budoucí zaměstnavatelé?
Představí se jednak střední odborné školy a učiliště, které vyučují technické obory, a jednak firmy, které nabízejí absolventům technických oborů zaměstnání. Zájemci z řad škol i podniků mají stále ještě možnost se přihlásit.
Co z podzimní nabídky komory byste ještě vyzdvihl?
Na říjen připravujeme dvě zahraniční obchodněpodnikatelské mise, a to jednak do Bulharska, jednak do Ruské federace, konkrétně do města a oblasti Kursk. I tady platí, že zájemci z firem se stále ještě mohou hlásit.
Na jakých projektech právě teď komora spolupracuje s místní samosprávou?
Je třeba zmínit hlavně projekty financované ze strukturálních fondů Evropské unie. Vedle celostátních projektů zajišťujeme některé projekty regionálního významu - například v oblasti vzdělávání financované z Evropského sociálního fondu - ať už sami, nebo ve spolupráci například se Západočeskou univerzitou. Dále jsme sektorovým partnerem pro celý podnikatelský sektor v rámci projektu nazvaného Budování absorpční kapacity, který realizuje Plzeňský kraj. Dalším příkladem je přeshraniční hospodářský portál www.regioport.com, který spoluvytváříme v rámci projektu Interreg.
Zaznamenali jste v posledních měsících v podnikatelském prostředí nějaké změny k lepšímu?
Změn k lepšímu slibovaných politickou reprezentací podnikatelé zatím příliš mnoho nezaznamenali. Pokud se něco k lepšímu mění, je to spíš důsledek makroekonomického vývoje - se vstupem do Evropské unie se zlepšil přístup na zahraniční trhy, projevuje se rychlejší hospodářský růst a podobně. Došlo k určitým dílčím zlepšením i v podnikatelském prostředí - například zkrácení lhůt pro zápis do obchodního rejstříku.
Naopak problémů je asi více… Jaké z nich teď vaše členy trápí nejvíce?
Podnikatele stále zatěžuje zejména nadměrná byrokracie ze strany státních úřadů a institucí či špatná vymahatelnost práva. Dále nevyhovující zákoník práce, který nepomáhá ani zaměstnancům, ani zaměstnavatelům, ale pouze velkým odborovým organizacím. Obecně je problémem nedostatek kvalifikovaných pracovníků a neochota lidí přijmout práci namísto velkorysých sociálních dávek. Komplikace způsobuje třeba také nepředvídatelný růst cen energií. A tak bychom mohli pokračovat dál…