Menu Zavřít

JEDEN SVĚT, JEDEN MOBIL

1. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Mobilní telekomunikace

Desátý červnový den letošního roku se stal s největší pravděpodobností klíčovým mezníkem v historii mobilní telekomunikace. Přední světoví operátoři a výrobci mobilních technologických zařízení se totiž v Torontu dohodli na společném standardu pro třetí generaci mobilních telekomunikačních systémů.

Mobily třetí generace by měly umožňovat nejen přenos hlasu a malých objemů dat - například krátkých textových zpráv - ale i rychlé připojení na internet. Uživatelé dosud znají jen mobilní telefony první a druhé generace, za něž jsou označov ány analogové bezdrátové systémy, respektive systémy digitální. Generaci digitálních systémů reprezentuje například nejrozšířenější standard GSM, který funguje i v Česku a využívají ho oba operátoři RadioMobil a EuroTel.

Problém je v tom, že systém GSM je standardem přijatým pouze některými zeměmi světa a například ve Spojených státech funguje systém technologicky odlišný, tudíž není možné tam používat evropské mobilní telefonní přístroje. Stejný scénář se zatím rýsoval i v případě mobilních přístrojů třetí generace (EURO 22/99), ale v první polovině června došlo konečně k historickému zvratu.

Třicet devět firem, které po celém světě nabízejí zákazníkům mobilní telefony, a dvanáct největších výrobců těchto systémů se v Torontu dohodlo na společném standardu, který pojmenovali G3G CDMA. Napříště tedy bude možné cestovat po světě s jediným mobilním telefonem, který by měl v rámci roamingu teoreticky fungovat na všech kontinentech.

Aby bylo možné dosáhnout výše popsané dohody, sdružili se výrobci a operátoři v Harmonizační skupině operátorů (OHG), které předsedá paní Li Mofangová z China Telecom. OHG v Torontu přijala závazné usnesení nazvané Dokument o te chnickém rámci, který má být v blízké době předložen všem světovým standardizačním organizacím. Počátkem června tento standard schválil na svém zasedání v Pekingu i standardizační orgán Organizace spojených národů, který je znám pod názvem Mezinárodní telekomunikační unie (ITU).

Superrychlý systém bezdrátové komunikace přinese podle odhadů odborníků další průlom v rozvoji podnikání po internetu. Nebývalý rozvoj by měla zaznamenat především Evropa, která v této oblasti stále pokulhává za Spojenými státy. V USA jso u ovšem podnikání a obchod po síti založené na vysoké penetraci osobními počítači. Odborníci přitom nepředpokládají, že by v následujících letech počet severoamerických domácností připojených k internetu (nyní asi padesát procent) nějak ra dikálně stoupl. Naproti tomu počet uživatelů mobilních telefonů se bude neustále zvyšovat a v tomto ohledu má Evropa před Amerikou jednoznačný náskok. Když například vystupují cestující z letadla na lince Amsterdam - San Francisco, mobilní tele fon si tu zapíná jen několik z nich. Když však vystupují z letadla na lince San Francisco - Amsterdam, mnoho nedočkavých Evropanů kontroluje své mobily ještě na palubě.

Thomas Gosnell, manažer kanadské softwarové společnosti Lexacom, odhaduje náskok Evropy před Amerikou v mobilní telekomunikaci na dva roky. Přitom zřejmě ví, o čem mluví. „Softwarová řešení připravujeme ve Spojených státech pro počítače, v Evropě pro mobily, uvedl Gosnell v rozhovoru pro týdeník EURO v kalifornském Palo Alto, kde společnost Hewlett Packard ve druhé polovině května představila svou novou technologii usnadňující podnikání po internetu. Například ve Finsku by už počátkem příštího tisíciletí mělo být více mobilních telefonů než obyvatel, kterých je nyní asi pět milionů.

Právě Finsko je zemí, která bude nový pokročilý systém mobilní komunikace (nazývaný GPRS) spouštět už počátkem příštího roku. GPRS je přitom považován za mezistupeň při přechodu ze systémů druhé generace na systémy generace třetí.

MM25_AI

Ani Velká Británie nezahálí. V květnu se tamní úřady rozhodly udělit licence pro třetí generaci mobilních telefonů. První operátoři sice nezačnou nabízet nové služby dříve, než za dva roky, ale i tak si Británie udrží před Amerikou náskok.

Systém GSM sice nebude kompatibilní se systémem GPRS, ale v Evropě budou oba systémy fungovat současně. Takže ani novopečení majitelé mobilních telefonů druhé generace si nemusí svou koupi nijak vyčítat.

  • Našli jste v článku chybu?