Menu Zavřít

Jedině s písemným souhlasem

19. 12. 2008
Autor: Euro.cz

Pracuji na městském úřadě.

Před necelým rokem jsem začal podnikat při zaměstnání. Jedná se o občasný přivýdělek v oboru, který nemá nic společného s dosavadní činností mého zaměstnavatele. Přesto jsem si tehdy vyžádal jeho písemný souhlas a dostal jsem jej. Nyní mi můj ředitel sdělil, že souhlas bere zpět a že mám „bez zbytečného odkladu“ ukončit podnikání, nebo odejít za zaměstnání. Má na něco takového právo? Musím zrušit už smluvené zakázky?

Marek P.

Zaměstnanci ve veřejné správě a podobných institucích potřebují k podnikání při zaměstnání vždy písemný souhlas zaměstnavatele. Nehraje zde tedy roli, zda budou podnikat ve zcela odlišném oboru. (Na rozdíl od ostatních zaměstnavatelů, kde je souhlas nutný jen při podnikání ve shodném oboru). Podrobnosti stanoví § 303 zákoníku práce.

Jednou daný souhlas může zaměstnavatel kdykoliv odvolat – omezen je pouze požadavkem na písemnou formu takového kroku a povinností uvést důvody změny svého rozhodnutí. Jestliže se tak ve vašem případě ještě nestalo, nemá zatím vámi popsané ústní sdělení ředitele právní následky.

FIN25

Jakmile obdržíte písemné odvolání souhlasu s uvedením důvodů (zákoník práce připouští jakékoliv důvody), jste povinen „bez zbytečného odkladu“ výdělečnou činnost skončit. Zákoník tento časový termín blíže nedefinuje, záleží tedy na konkrétních okolnostech. V zásadě platí, že máte právo urychleně dokončit již domluvené obchody (zvláště pokud byste z jejich zrušení musel platit pokutu či penále), avšak rozhodně byste neměl začínat s uzavíráním dalších zakázek, pokračovat v propagaci a podobně.

Zdeněk Bauer podnikový právník

  • Našli jste v článku chybu?