Menu Zavřít

Jedličkův kolotoč

10. 2. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola XVI

Tři zápasy a volby * Kolaterál pro chytré * Kra v cestě zákona

Tři zápasy a volby

Zájem Slováků o volby v poslední době klesá. Zatímco parlamentních voleb v září 2002 se zúčastnilo až 70 procent oprávněných voličů, loňské regionální volby poznamenal extrémně nízký zájem. K urnám přišlo jen zhruba čtrnáct procent voličů. Možná že letos padne další rekord. Předčasné parlamentní volby na Slovensku se budou konat v sobotu 17. června. Toho dne se na mistrovství světa ve fotbale v Německu budou hrát tři zápasy: ve tři odpoledne Portugalsko-Írán, od šesti Česká republika-Ghana a utkání Itálie-USA ukončí den plný kopané v devět večer. Půjdou fotbaloví fanoušci volit? Těžká otázka, která se při hledání nejvhodnějších dnů pro volby řešila i v České republice. Prezident Václav Klaus nakonec rozhodl, že lidé k volbám půjdou už týden předtím, než vypukne fotbalová hysterie.

bitcoin_skoleni

Kolaterál pro chytré

Člen dozorčí rady společnosti ČEZ Jiří Jedlička prodal 20. ledna deset tisíc akcií firmy po 785 korunách za kus. Členové rady i představenstva mají možnost využívat opční program, v jehož rámci mohou nakoupit akcie podniku v době nástupu do funkce a následně je při růstu prodat. O transakcích na svých internetových stánkách pravidelně informuje Komise pro cenné papíry (KCP). Jedlička loni v rámci programu získal 150 tisíc akcií po 213 korunách, v březnu prodal 140 tisíc papírů po 420 korunách, ale vzápětí koupil dalších 150 tisíc akcií, kus za 213 korun. Letos v lednu prodal deset tisíc akcií za 785 korun. Jedlička v podniku zastupuje zaměstnance a je předsedou Odborového svazu zaměstnanců jaderné energetiky. Členem dozorčí rady je od listopadu 2004.
Tento odborář je v zásadě příkladem transparentnosti, nicméně mnoho jeho kolegů mu jistě závidí, i když mohl ještě pár měsíců čekat, až cena akcií vyšplhá na tisíc korun. (Pravda zase je, že pár týdnů před volbami se očekává pokles českých papírů na burze, takže prodat za 785 korun nebylo od odboráře zase tak špatné rozhodnutí.)
Kdyby ale byl Jedlička méně poctivý, z opčního kolotoče by mohl získat mnoho desítek milionů v hotovosti i bez toho, aby se jeho jméno objevilo na webové stránce KCP (www.sec.cz) u odkazu manažerské obchody. Jedličkovi a všem ostatním, kteří sedí v dozorčích radách a představenstvech podniků s opčními akciovými programy a při svých obchodech si nepřejí popularitu, radíme, aby si koupili slovník finančních operací, nastudovali například heslo kolaterál a potom navštívili nějakou menší investiční banku. Chytří už to tak dávno dělají, nikdo na to nepřišel, tak proč se od nich něco nenaučit. A pro ty, co tento trik nepoužijí, by KCP na své webové stránce mohla přejmenovat příslušný odkaz na obchody hlupáků.

Kra v cestě zákona

Poté, co se potopila egyptská turistická loď, hned mi vytanulo několik obrazů: Titanic, kra, která ho potopila, a nakonec i případ konkurzního gangu kolem soudce Berky. Toto bizarní spojení se objevilo i po zprávě, že Poslanecká sněmovna minulou středu schválila nový a prý i moderní zákon o úpadku.
V současnosti je Česká republika nejhorší co do kvality i délky trvání konkurzu v Evropě, během několika let po přijetí novely budeme prý mezi nejlepšími. Podnikatelé nyní pláčou nad ztracenými penězi, když jejich dlužník zkrachuje. Od politiků slyšíme, že po nové úpravě konkurz musí vyjít věřitelům vstříc, protože tak je to všude v Evropě, že v současnosti končí české konkurzy až na pár výjimek likvidací podniku. Po nové úpravě prý bude posílena možnost prodeje podniku (a tedy jeho pokračování) v rámci konkurzu a dále přibude možnost reorganizace.
Jiří Havel, novopečený místopředsedy vlády pro ekonomiku, říká, že je to výborná zpráva pro zaměstnance, podnikatele i celou ekonomiku. „Nový zákon umožní zachovat pracovní místa ve zdravé části podniku. Firmu, kterou budou tížit dluhy, může čekat reorganizace, která napomůže ke znovuobnovení provozu. Česká republika se konečně dočká moderního úpadkového práva, které zrychlí a zefektivní konkurzy. Jejich důvěryhodnější průběh se může odrazit i ve větší ochotě bank půjčovat peníze malým a středním podnikatelům,“ dodává Havel s tím, že hlavní slovo při konkurzu budou mít věřitelé, nikoliv konkurzní mafie.
Krásná slova vládního politika. Oproti tomu stojí krutá realita mnoha konkurzů v režii soudce Jiřího Berky. Kde je záruka, že takový gang soudců, státních zástupců a jiných úředníků existoval pouze v Ústeckém kraji? Nikde! Neuvěřitelné historky o praktikách a la Berka & spol. slyšíme i z jiných krajů, například z Plzeňského. Ústecký případ je zhruba jen jednou desetinou toho, co je z velké temné konkurzní kry vidět. A vidíme ho jen proto, že zřejmě existoval zájem vyšších politických a podnikatelských kruhů o odhalení Ústeckého gangu.
Do poloviny roku 2007, kdy nový zákon začne platit, se dosavadní praxe konkurzů ale stejně nezmění. Ani po tomto termínu nelze čekat změnu přes noc. Zákon je možná úžasný, jen konkurzy nejspíše ještě dlouho budou probíhat tak, jak to úplatní soudci a jejich pomocníci budou chtít. Podmínka této kontinuity je pouze jedna: Členové gangu si už budou muset dávat pozor, aby neříkali všechno do telefonu.

  • Našli jste v článku chybu?