Menu Zavřít

Jedni už hodili mikrofony do ringu, jiní nervózně sledují situaci kolem. Nad hudebními festivaly visí otazník

22. 3. 2021
Autor: Rock for People
  • Sezóna letních festivalů klepe na dveře, řadu z nich si však tuzemští návštěvníci – podobně jako vloni – nejspíš budou muset nechat ujít

  • Přesunout již jednou přeložený ročník o dalších 12 měsíců se rozhodli organizátoři akce Metronome Festivale. Lze tušit, že další je budou brzy následovat

  • Jak to bude s případnými finančními kompenzacemi letos, organizátoři zatím netuší


Rok se sešel s rokem a pořadatelé tuzemských hudebních festivalů zažívají nepříjemné déjà vu. Šance na jejich uspořádání se s každým dalším dnem přibližují nule. Někteří už dokonce byli nuceni s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci letošní ročník (opět) odpískat.

Přesně to je případ pražského Metronomu. Dvoudenní hudební festival, na kterém se v minulosti objevili slavný Iggy Pop, Sting či londýnská skupina Morcheeba, se měl letos konat v termínu 17. až 19. června. Během uplynulého týdne nicméně sdělili organizátoři všem fanouškům nepříjemnou zprávu. „Ročník hudebního festivalu Metronome Prague 2021, který je přesunutým ročníkem 2020, jsme museli přesunout na termín 23. - 25. června v příštím roce,“ uvedl ředitel David Gaydečka. „Pokud bychom nadále čekali, ohrozili bychom průběh akce a zklamali její příznivce. Všem trpělivým držitelům vstupenek jsme vděčni za to, že situaci chápou, a chystáme pro ně brzy jedno parádní překvapení,“ navnadil.

Koronakrize znemožnila muzikantům vystupovat. Záchranu nacházejí ve streamech nebo deskových hrách
Přečtěte si také:

Koronakrize znemožnila muzikantům vystupovat. Záchranu nacházejí ve streamech nebo deskových hrách

Podle Gaydečky letos připadaly v úvahu dva scénáře, jak s aktuální situací naložit. Jednou z variant bylo, že by se festival uskutečnil v září. Nakonec ale padla volba na další odložení o rok s tím, že na podzim je ve hře opět zorganizování komornější akce pro tuzemské umělce. Plánovaná událost si však s ohledem na její velikost rozhodně neklade za cíl nahradit to, co se mělo na holešovickém výstavišti původně uskutečnit už za necelé tři měsíce.

O tom, že návštěvníci pražského festivalu rozhodnutí pochopí a že si většina z nich, stejně jako vloni, ponechá vstupenky na rok 2022, promotér nepochybuje: „Diváci zatím solidární jsou a patří jim za to zásadní poděkování, drží naši i další akce nad vodou.“

Zahraniční hvězdy budou vzácnou výjimkou

Uspořádání Metronomu komplikuje i jeho mezinárodní charakter. Vedle omezení počtu osob, které se smí shromáždit na jednom místě, musí pořadatelé brát v potaz i situaci na hranicích. A ta příjezdu interpretů z cizích zemí příliš nenahrává.

„Světoznámé hudební hvězdy, které před rokem 2020 vystupovaly pro tisíce či desetitisíce diváků, k nám letos vyrazí asi jen výjimečně. Nejde jen o cestování přes hranice, ale také o rozdílnost situací a opatření v jednotlivých státech,“ předpovídá Gaydečka.

Hradecký Rock for People se každoročně těší velkému zájmu fanoušků Hradecký Rock for People se každoročně těší velkému zájmu fanoušků

Že jeho odhad rozhodně není scestný, dokládají mimo jiné i organizátoři hradeckého Rock for People. Ten je (prozatím) na programu v termínu 10. až 12. června. Už druhým rokem láká fanoušky na legendární Green Day, kteří se mají na tamním letišti představit společně se skupinami Fall Out Boy a Weezer. „Zatím nám odřekla jen kapela The 1975, která zrušila celé turné už v lednu, ale očekáváme, že se teď na konci března rozhodnou i ostatní,“ sdělil redakci Euro.cz ředitel Rock for People Michal Thomes.

Ostatně pověstný otazník se pomalu, ale jistě začíná vznášet nad letošním festivalem jako takovým: „Aktuální výhled bohužel není moc dobrý. Šance, že se uskuteční v naplánovaném rozsahu, je opravdu velmi malá.“

Buď v původním termínu, nebo až za rok

Jaké scénáře tedy podle Thomese připadají aktuálně v úvahu? „Přesun na pozdní léto ve hře není, nebylo by to technicky možné,“ přiznává na rovinu. Naděje, že na východ Čech všechny výše zmíněné hvězdy dostane, se ale nevzdává. „Od většiny hlavních kapel máme zatím informace, že pokud se to letos nepovede, tak se vrátí příští rok. V každém případě se pokusíme o nějakou alternativní akci v limitech, které budou nastaveny vládou. Uvažujeme i o navázání na úspěšnou premiéru projektu Rock for People in the Game. Ale to samozřejmě nebereme jako nějakou náhradu ‚velkého‘ festivalu.“

I v Hradci Králové přitom budou spoléhat na solidaritu příznivců: „Vloni nás fanoušci festivalu podpořili, za což jsme jim nesmírně vděční, a věřím, že se k tomu postaví podobně i letos, protože chápou, že tato situace nenastala z naší vůle.“

Dokážou se přizpůsobit, ale musí vědět čemu

O něco větší šanci na úspěch mají tradiční Hrady CZ – festival, který se v průběhu celých letních prázdnin koná hned na několika kulturně významných místech v republice. Přestože jeho první „kolo“ je na programu až během druhého červencového týdne, ani v jeho případě nelze se stoprocentní pravděpodobností říct, že se nakonec uskuteční.

„Rozhodnutí o možnostech realizace letních hudebních festivalů drží v tuto chvíli v ruce stát,“ zdůrazňuje jeden z promotérů Michal Šesták. „Jakým způsobem však jeho představitelé rozhodují, vidíme a čteme dnes a denně ve zprávách. Chaos, nekoncepčnost, absence jakéhokoliv plánu a vize, čekání na zázrak...“

Festival Hrady CZ se v roce 2019 konal mimo jiné i pod Bezdězem Festival Hrady CZ se v roce 2019 konal mimo jiné i pod Bezdězem

Z jeho vlastního pohledu by se letos Hrady CZ uskutečnit mohly. Už jen proto, že jsou Šesták a jeho lidé údajně schopni vyhovět veškerým hygienickým i bezpečnostním požadavkům, které by po nich úřady mohly chtít.

„My jsme připravení se zodpovědně přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám, které umožní realizaci letních kulturních akcí a současně budou ekonomicky, legislativně a organizačně proveditelné. Ne, že by nás to naplňovalo nějakým nadšením, a naše fanoušky už asi vůbec ne, ale můžeme kontrolovat očkování, můžeme vyžadovat nebo provádět testy, můžeme se podřídit jakýmkoliv dalším alternativám. Ale musíme se zavčas od představitelů státu dozvědět, co se po nás bude chtít a jaké pro to budou vytvořené ekonomické a legislativní podmínky. Organizačně se pak o to postaráme… Bohužel veškeré dosavadní informace jsou veskrze žádné,“ stěžuje si.

Počítání ztrát

Současné kompenzační programy jsou podle Šestáka nedostatečné. Byť vzápětí dodává, že v průběhu uplynulého roku na tom byli organizátoři hudebních festivalů ještě o něco hůř než dnes.

„Na podzim, když se k řešení našich problémů postavilo čelem ministerstvo průmyslu a obchodu, se situace maličko zlepšila. Ne, že by to byl nějaký zázrak, vše strašně dlouho trvá, proces je administrativně velmi složitý a zdlouhavý, nicméně ke konci roku nám bylo proplaceno 50 procent taxativně vyjmenovaných vynaložených nákladů na přípravu akcí. Čili v reálu šlo o něco, co se blížilo čtvrtině skutečných nákladů. V zimě jsme pak ještě ve druhém kole programu dosáhli na proplacení části režijních nákladů. K tomu čerpáme antivirus na část mzdových nákladů. Dostačující to samozřejmě není, jelikož kromě toho, že nic nevyděláváme, tak každý měsíc prohlubujeme ztráty – a ty jdou v souhrnu do milionů korun. A nejistota, která náš obor provází kvůli neschopnosti státu činit rozhodnutí, bohužel generuje další a další náklady. Čili, budoucnost moc růžová není,“ míní jeden z organizátorů festivalu Hrady CZ.

Přežijeme, ale z plánovaných investic do infrastruktury v nejbližší době nic nebude, vzkazují vlekaři
Přečtěte si také:

Přežijeme, ale z plánovaných investic do infrastruktury v nejbližší době nic nebude, vzkazují vlekaři

V o něco smířlivějším tónu se k problematice odškodného vyjádřil šéf hradeckého Rock for People. Přestože i podle něj panuje kolem celé záležitosti několik dosud nevyřešených problémů. „V loňském roce jsme dostali podporu ze záchranného balíčku ministerstva kultury a něco také z programu Covid-kultura u MPO. Tato podpora byla směrována na ‚zmarněné náklady‘, ale určitě nám velmi pomohla loňský rok přečkat. Co se týče letošního roku, parametry státní podpory ještě nejsou úplně jasné,“ doplňuje Thomes.

FIN25

Nejasnosti ohledně toho, jakých kompenzací se pořadatelé hudebních festivalů dočkají letos, vadí i šéfovi již oficiálně zrušeného Metronomu. „Díky festivalovým asociacím Festas a České asociaci festivalů a komunikaci ze strany ministerstev se nakonec podařilo vyjednat pro festivalové produkce různé kompenzační programy, které toho na konci loňského roku asi dost zachránily. Nám to konkrétně pomohlo v tom, že jsme naši práci nemuseli položit a akce do budoucna třeba i definitivně zrušit. V našem případě – a předpokládám, že podobně to měly i ostatní festivaly – se každopádně jednalo pouze o částečnou náhradu škod, které vznikly rušením akcí v loňském roce. Jak to bude letos, ještě s jistotou nevíme. Snad se na rozdíl od loňska podaří tyto záchranné programy spustit dříve než na konci roku. Dost by pomohlo, kdyby ty programy byly jasně specifikované dopředu,“ uzavírá Gaydečka.

  • Našli jste v článku chybu?