Nový celní kodex EU
Ke 40. výročí existence celní unie (1. července) si členské země Evropské unie nadělily dárek v podobě modernizovaného celního kodexu. Ten byl po mnohaletých přípravách a schvalovacích procesech publikován 4. června. Na přípravě tohoto předpisu určujícího základní pravidla dovozu a vývozu zboží se kromě celních expertů podíleli i zástupci obchodních kruhů. Všechny zúčastněné spojovalo několik cílů - modernizovat celní řízení, zrevidovat postupy uplatňované od osmdesátých let, nahradit „papíry“ elektronickou komunikací, sjednotit pravidla a podmínky na celém území EU. A přitom dbát na to, aby všestranné zjednodušování celních postupů nezastínilo trvalý zájem na zvýšení bezpečnosti mezinárodního obchodu.
Sjednocení pravidel
Ve srovnání se současným stavem je nový celní kodex především jednodušší a čitelnější. Příkladem je vymezení celních režimů, jejichž počet se sníží, a pravidla pro jejich povolování i provádění se sjednotí. V budoucnu se proto například již nesetkáme s režimy přepracování pod celním dohledem ani aktivního zušlechtění v systému navracení. Nahradí je univerzální zpracovatelský režim aktivního zušlechtění. Ten bude možné nastavit dle konkrétních hospodářských podmínek. Svobodná celní pásma podléhající dosud specifickým pravidlům se stanou celním režimem srovnatelná například s celními sklady. Dnes existující tři druhy zjednodušených postupů budou sjednoceny a nahrazeny obdobou současného místního celního řízení. V jeho rámci dovozce či vývozce převezme nejen významnou část kontrolních a rozhodovacích pravomocí, ale i odpovědnosti za celní řízení.
Nové prvky
Průlomem v dosavadním principu, dle něhož celní řízení probíhá tam, kde se nachází zboží, bude zavedení centralizovaného celního řízení. Nabízí možnost provádět veškerá celní řízení v místě, kde je společnost usazena. Bez ohledu na to, že se zboží právě nachází v jiném městě nebo dokonce jiné členské zemi. Dovozce či vývozce podá elektronické celní prohlášení „svému“ celnímu úřadu, a na něm bude, aby zajistil případnou kontrolu zboží v rámci spolupráce celních orgánů EU. Centralizované celní řízení by mělo významně zlevnit celní formality. A zároveň usnadnit společnostem, jejichž zahraničněobchodní aktivity zasahují na území více států EU, kontrolu vlastních celních záležitostí. Současně lze očekávat, že bude zaznamenán přesun celního řízení do zemí, jejichž celní orgány jsou známé otevřeným, předvídatelným a vstřícným přístupem k obchodním firmám.
Práva dovozců a vývozců se rozrostou o některé nové prvky. Například o právo slyšení před tím, než bude vydáno rozhodnutí s negativními důsledky. Budou také rozšířeny působnosti závazných informací zajišťujících právní jistotu, pokud jde o faktory ovlivňující výši cla. Dosavadní závazná rozhodnutí o klasifikaci a původu zboží budou doplněna o oblast určování celní hodnoty.
Účinnost až v roce 2010
Mezi nesporné klady modernizovaného celního kodexu patří, že všeobecně upřednostňuje elektronickou komunikaci, která se stane pravidlem. Na papírové doklady bude pohlíženo jako na výjimku z pravidla. Počítačové systémy státních orgánů podílejících se na kontrole dováženého a vyváženého zboží by měly mezi sebou komunikovat. A také dosud izolované celní systémy členských zemí EU. Za tímto účelem byly ještě důsledněji sjednoceny platné formality a zavedena pravidla pro poskytování informací prostřednictvím jediného vstupního bodu, takzvaného single window. Podnikání přes hranice EU by se proto mělo významně zjednodušit. Obchodní firmy totiž poskytnou potřebné informace o zboží v elektronické formě a příslušné orgány (celní, veterinární, pro ochranu životního prostředí apod.) je budou sdílet a současně provádět potřebné kontroly v jediném místě.
Modernizovaný celní kodex je významným krokem vpřed, pokud jde o snížení časové náročnosti a nákladů nezbytných ke splnění formalit při dovozu a vývozu zboží. Před tím, než začne platit, však musí být ještě dohodnuta prováděcí pravidla. Proto nelze účinnost tohoto předpisu očekávat dříve než v roce 2010.