Menu Zavřít

Jednodušších daní se nebojíme

14. 12. 2005
Autor: Euro.cz

František Dostálek

Pravděpodobně jedinou skupinou osob, jíž mohou vyhovovat současné složité daňové předpisy, jsou daňoví poradci. „Dvouleté zkušenosti Slovenska s rovnou daní nepotvrzují, že by výrazné zjednodušení daňové soustavy způsobilo propad byznysu. Zájem se přesune ke složitějším službám,“ vyvrací vžitou představu řídící partner KPMG Česká republika František Dostálek. Týdeník EURO si s ním povídal mimo jiné o tom, jak se za posledních patnáct let změnily nároky kladené klienty na auditory.

EURO: KPMG nedávno oslavila patnáct let působení na tuzemském trhu. Co se na něm za tu dobu změnilo?
DOSTÁLEK: V první polovině devadesátých let nebyly managementy podniků připravené akceptovat názor auditorů na vytváření větších opravných položek k aktivům. Dodnes považuji za chybu, že ministerstvo financí tenkrát nepřijalo náš návrh, aby se staré zátěže typu nedobytných pohledávek nebo nepotřebných zásob nepromítaly do hospodářského výsledku, ale rovnou do vlastního kapitálu. Podniky se pochopitelně již tehdy chtěly vykazovat jako prosperující, protože jim to otevíralo cestu k úvěrům. Většina firem byla na audit mnohem méně připravena než dnes. V současnosti již není podstatný rozdíl v přístupu k auditu v tuzemsku a zahraničí ze strany vlastníků, managementu či kapitálových trhů. Pokud jde o neauditní služby, nesporně vzrostly nároky klientů, a to zejména po vstupu Česka do Evropské unie.

EURO: Jak se velké auditorské firmy vyrovnaly s problémem neprivatizovaných státních bank? Známý je příběh vašeho konkurenta, který až do pádu IPB banku bez výhrad auditoval.
DOSTÁLEK: Nechci mluvit za konkurenty, bylo to ale poměrně složité, hodně záleželo na přístupu managementu bank k úvěrování. Úvěry byly založené téměř výhradně na podnikatelských záměrech, chyběla historie podniků. Zpochybňovat smělé plány bylo tehdy pro auditory obtížné. To se podařilo až po několika letech, kdy šlo na odchylkách od plánů doložit, že aktiva jsou rizikovější, než si do té doby banky připouštěly.

EURO: Byla za naléváním peněz do nereálných projektů více neschopnost bankéřů nebo politický tlak?
DOSTÁLEK: To se dá těžko rozlišit, bylo to asi případ od případu. Koneckonců, všechny banky měly v té době přebytek zdrojů, které mohly půjčovat. V bankách neexistoval systém správného řízení úvěrových rizik. A pokud existoval, neměl relevantní historii.

EURO: Špatně skončila v devadesátých letech také většina fondů založených pro kuponovou privatizaci. Nemohli jste více bránit jejich rozkradení?
DOSTÁLEK: Již v minulosti jsme měli přísná kritéria akceptace klienta. Řadu firem jsme tenkrát odmítali. Fondy jsme téměř nedělali, a pokud ano, žádný rozkraden nebyl. Klienty jsme odmítali především, pokud jsme měli pochybnosti o integritě vedení firmy. KPMG byla od počátku založena především pro obsluhování mezinárodních klientů. Práce jsme měli i tak dost.

EURO: Největší firmy světa mají mezi sebou rozdělené čtyři auditorské firmy, které pak často ani nemají kapacitu na další klienty. Vnímáte přílišnou koncentraci také v tuzemsku?
DOSTÁLEK: Ne, zdejší střední firmy, které jsou za velkou čtyřkou, jsou relativně větší, než je tomu v západní Evropě a v USA. Rozhodně to není tak, že by nám scházela kapacita na další podniky.

EURO: Jaké je vaše postavení u firem s českými vlastníky?
DOSTÁLEK: Jsme v tomto segmentu ze všech firem velké čtyřky nejsilnější. Mezi naše klienty patří skupiny Petra Kellnera, Karla Komárka a Zdeňka Bakaly. Vlastně jedinou velkou skupinou kontrolovanou tuzemským kapitálem, kterou neauditujeme, je Agrofert Andreje Babiše.

EURO: Jak se ve vašem podnikatelském modelu projevilo oddělení konzultantských a auditorských služeb?
DOSTÁLEK: V minulosti byl podnikatelský model založen na snaze poskytnout maximum služeb auditním klientům. KPMG ukončila jejich poskytování v oblasti systémové integrace, rozvíjí však řadu jiných poradenských služeb. V současnosti se auditorské firmy daleko více snaží nabízet konzultantské služby neauditním klientům. Běžnou normou v zahraničí nyní je, že auditor by neměl poskytovat klientovi konzultantské služby ve větší hodnotě, než platí za audit. Ještě před pár lety.bylo běžné 3:1 či 4:1. Pro zajímavost: v Česku jsme loni auditním klientům poskytli neauditní, tedy daňové a poradenské služby v hodnotě asi 200 milionů korun, což je přibližně třetina sumy fakturované těmto klientům za audity.

bitcoin školení listopad 24

EURO: ODS deklaruje, že v případě, že by vyhrála volby, zpřehlední a zjednoduší daňový systém. Neohrožuje to vaše daňové poradce?
DOSTÁLEK: Na Slovensku došlo po zjednodušení daňové soustavy ke změně charakteru poskytovaných služeb. Řada jednoduchých služeb daňového poradenství tam skutečně odpadla, potřeba čerpat daňové služby tam ale nepoklesla. Roste tam například poptávka po mezinárodní optimalizaci a stoupl i celkový zájem klientů. Zjednodušení daňové soustavy se neobáváme.

  • Našli jste v článku chybu?