Menu Zavřít

„Jednorožci“ lžou při sdílení údajů, stěžují si investoři

30. 6. 2016
Autor: čtk/AP

Nové startupy v hodnotě přesahující jednu miliardu dolarů, takzvaní jednorožci, mají problém se svými dřívějšími investory. Ti si stěžují na omezené sdílení informací a některé společnosti napadli i soudní cestou. Jednorožci je měli klamat ohledně své kondice, a donutit je tak nevýhodnému prodeji jejich podílů.

Americký miliardář Patrick Ryan obvinil společnost Mu Sigma a jejího zakladatele Dhiraje Rajarama, že v roce 2010 od něj odkoupil jeho podíl za uměle nízkou cenu. Došlo k tomu poté, co Rajaram přesvědčil Ryanova syna o zlém výhledu své analytické firmy, na což reagoval Ryan prodejem svého 17,5procentního podílu. Firmě se ovšem ve skutečnosti dařilo, o jedenáct měsíců později získala nový kapitál v hodnotě 133 milionů dolarů. Mu Sigma obvinění odmítá.

Takových žalob zřejmě bude přibývat, tvrdí agentura Bloomberg. Zatímco veřejně obchodované společnosti musí investorům poskytovat všechny důležité informace, soukromé firmy mají větší volnost.

„Většina jednorožců nepraktikuje nejlepší postup. Myslím si, že porušují některé ze základních zákonů o cenných papírech,“ tvrdí Ken Sawyer, spoluzakladatel investiční společnosti Saints Capital.

Saints spravuje přes jednu miliardu dolarů a investovala do více než dvou stovek startupů. „Různé informace přichází s různými prodávajícími,“ dodává Sawyer.

Před bublinou jednorožců varovala v březnu šéfka americké Komise pro dohled nad obchodem s cennými papíry (SEC) Mary Jo Whiteová. Kritizovala, že prestiž spojená s vysokým oceněním hodnoty firmy nutí tyto společnosti předstírat, že mají větší hodnotu, než tomu ve skutečnosti je.

Přečtěte si více o „jednorožcích“ a jejich problémech:

Vrtěti rohem: Ani miliardové startupy nerostou do nebe

 Bublina splaskla. Výrobce sociálních her Zynga se dnes obchoduje 75 procent pod cenou z prvního dne na burze

Mu Sigma není jediným jednorožcem mířícím k soudu. Baltimorského rozvozce jídel OrderUp zažalovali někdejší investoři ze stejného důvodu jako v případě Mu Sigmy: byli výkonným ředitelem falešně přesvědčeni o negativní budoucnosti společnosti, která byla později odkoupena Grouponem.

MM25_AI

Vzhledem k tomu, že hodnocení jednorožců začaly tento rok padat, možná se otočí i stížnosti investorů. Zlé predikce vystřídá mlžení – investoři se od firem nedozvědí o špatném výhledu, který již tentokrát nepravdivý nebude.

Veřejně obchodované společnosti musí zveřejňovat údaje na základě pravidel o sdělování informací SECu z roku 2000. Větší transparentnost startupů má za cíl zákon RAISE z minulého roku, jeho problémem ale je, že je pouze dobrovolný. Společnosti výměnou za sdílení informací mohou získat lepší právní ochranu proti investorům. Jen málo firem k tomu dosud přistoupilo.

  • Našli jste v článku chybu?