Menu Zavřít

Jednorožec ze Silicon Valley. Alexandr Wang se stal nejmladším self-made miliardářem světa

2. 6. 2022
Autor: Facebook Alexandra Wanga
  • Spoluzakladatel společnosti Scale AI Alexandr Wang se v pětadvaceti letech stal nejmladším dolarovým miliardářem světa, který své jmění získal vlastním úsilím

  • Jeho firma plnící zakázky například pro americkou armádu či stovky komerčních subjektů byla oceněna na 7,3 miliardy dolarů 

  • Sama se pak zabývá skenováním, těžbou a tříděním dat pomocí strojového učení, což je obor, který Wang nedostudoval


Je mu pětadvacet, školu nikdy nedodělal, ale jeho majetek se počítá na miliardy. Datový specialista Alexandr Wang je podle časopisu Forbes nejmladším dolarovým miliardářem na světě, který si na sebe vydělal sám. Přitom ještě před pár lety by to do mladého zakladatele startupu Scale AI řekl málokdo.

Narodil se dvěma fyzikům v Los Alamos v Novém Mexiku, tedy na místě, kde Američané během druhé světové války vyvinuli svoji první jadernou bombu. Jako dítě byl považován za geniálního počtáře, jenž se účastnil celostátních kol matematických a programovacích olympiád.

Programování měl v genech

Podnikatelovi rodiče, kteří ho po maturitě vyslali studovat strojové učení na MIT, zatím pracovali na vědeckých projektech pro armádu. Když v devatenácti školu opustil a odešel do San Francisca zakládat startup, jejich rozhořčení s trochou nadsázky pravděpodobně jeden takový malý atomový výbuch připomínalo.

„Řekl jsem jim, že je to jen letní brigáda. Do školy jsem se pak už samozřejmě nevrátil,“ přiznává Alexandr s tím, že obor jako takový jej ve skutečnosti bavil. Jablko však nepadlo daleko od stromu, a Wang tak nakonec začal kráčet přesně v jejich stopách. Nyní pomáhá organizacím a firmám, jakými jsou americké letectvo, armáda, General Motors nebo Flexport, naplno odemknout potenciál jejich dat.

Umělá inteligence umí odhalit UFO i chytit zloděje. Absolvent ČVUT Denys Rozumnyi dělá 3D rekonstrukce rozmazaných objektů
Přečtěte si také:

Umělá inteligence umí odhalit UFO i chytit zloděje. Absolvent ČVUT Denys Rozumnyi dělá 3D rekonstrukce rozmazaných objektů

„Během studia jsem viděl, jaký mají umělá inteligence (AI) a strojové učení potenciál. Těšil jsem se, že jednou změní svět, ale tehdy popravdě neměly reálný dopad,“ vypráví v rozhovoru pro web Business of Business. Sám tou dobou pracoval na plný úvazek pro portál Quora a hrál si s robotem, který mu hlídal stav zásob v lednici a upozorňoval ho, že by měl zajít nakoupit. Brzy ale přešel k ambicióznějším cílům.

Když po dokončení prvního ročníku vysoké školy přemýšlel, čemu se bude věnovat, zarazila ho jedna skutečnost – velké značky chtěly mermomocí zahrnout strojové učení do svých procesů, ale většina z nich nevěděla, jak, a nedisponovala odpovídajícími nástroji. A tak jim je vytvořil.

Na projektu Scale AI od začátku spolupracoval se svou kamarádkou a bývalou kolegyní z Quory jménem Lucy Guo. Jejich firma už během prvního léta existence získala významnou investici v rámci akcelerátoru společnosti Y Combinator. Z původních tří zaměstnanců postupně vyrostla na tři stovky, přičemž do tří let se ze startupu vyklubal jednorožec, díky čemuž nyní Wang, po šesti letech, řídí jednu z největších AI společností v Silicon Valley.

Nedávno dokonce Scale AI uzavřela s americkou vládou celkem tři smlouvy, každou v hodnotě 350 milionů dolarů a více. Firma se zavázala, že naučí tamní letectvo a armádu efektivně používat umělou inteligenci.

Jehla v kupce sena

Technologie Scale AI spočívá hlavně v extrémně rychlém skenování různých datasetů, například satelitních snímků. Pokud se zaměří třeba na oblast Ukrajiny, dokáže vypočítat, jak velké škody na kterých místech ruská armáda způsobila, mnohem rychleji než týmy expertů. O takto přesnou analýzu ale nestojí jen vojáci – více než 300 společností, včetně PayPalu, Toyoty, SAPu nebo Lyftu, podrobuje průzkumu Wangova algoritmu hromady přepravních dokumentů nebo nahrávek automaticky řízených aut. Od spolupráce se Scale AI si slibují, že v moři dat najdou zlaté zrnko – nějaký vzorec nebo zásadní informaci, která dopomůže k prudkému zvýšení efektivity v daném segmentu.

Nový miliardář každých 30 hodin. Během pandemie rostl počet bohatých, více je i lidí v extrémní chudobě
Přečtěte si také:

Nový miliardář každých 30 hodin. Během pandemie rostl počet bohatých, více je i lidí v extrémní chudobě

„Každé odvětví stojí na obrovském množství údajů,“ tvrdí Wang. „Naším cílem je pomoci firmám informace využít a provázat svůj byznys s AI,“ pokračuje. Za pár let najde podle mladého miliardáře umělá inteligence uplatnění ve všech oblastech života. „Potřebujeme ale standardizovat jednotlivé platformy, aby je další lidé mohli dotvářet. Jinak zůstane velmi, velmi specializovanou technologií,“ dodává.

CIF24

V loňském kole financování se mu podařilo získat 325 milionů dolarů. Experti následně jeho Scale AI, která ročně dosahuje příjmů okolo jednoho sta milionů, ocenili na 7,3 miliardy dolarů. Wang drží ve společnosti 15procentní podíl, což z něj v pouhých 25 letech dělá nejmladšího self-made dolarového miliardáře na světě. Celkově se na žebříčku boháčů časopisu Forbes umístil na 2534. příčce. Druhým nejúspěšnějším mladým podnikatelem je jeho vrstevník Pedro Franceschi z Brazílie, který spoluzaložil společnost Brex a zabývá se vydáváním kreditních karet.

  • Našli jste v článku chybu?